Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Wyposażenie baru i pubu - co powinno się w nim znaleźć? /

wyposażenie baru i pubu Warszawa

Bary – najbardziej oblegane miejsca w piątkowe i sobotnie noce. Odbywają się w nich spotkania zarówno młodszych, jak i starszych ludzi. Również w restauracjach i klubach ważne jest odpowiednie przygotowanie drinków, aby wyglądały estetycznie i jednocześnie były smaczne. Przyrządzenie napoi wymaga sporo wprawy i wiedzy od osób, które stoją za barem, lecz bez odpowiednich narzędzi nawet proste drinki stają się bardziej czasochłonne. Jakie narzędzia barowe są najbardziej podstawowe?

ZESTAWY BARMAŃSKIE

Jak w każdej dziedzinie, tak również w miksologii znajdziemy bardziej i mniej zaawansowane sprzęty. Sztuka ta wymaga wprawy i wyczucia, a wszystko jest kwestią czasu. Aby nie zniechęcić się na początku swojej przygody, warto rozpocząć od przygotowywania prostych drinków i shotów. Pozwoli to cieszyć się pysznymi, ładnymi napojami bez uczucia zniechęcenia czy porażki. Stopniowo, wraz ze wzrostem pewności, warto sięgnąć po przepisy bardziej zaawansowanych, np. warstwowych napoi. Wtedy do gry wchodzą skomplikowane sposoby mieszania, dziesiątki składników, a nawet ogień. Te zaawansowane techniki wymagają bardziej skomplikowanych narzędzi i są dedykowane profesjonalnym barmanom.

SHAKER BARMAŃSKI

Bez niego nie byłoby możliwe łatwe i szybkie mieszanie poszczególnych składników. Ciężko go zastąpić czymkolwiek innym. Dzięki niemu można również schłodzić drinki, co jest jedną z konieczności przy podawaniu alkoholi. Shakery różnią się między sobą kształtem i sposobem ich obsługi. Mamy do wyboru między innymi:

  • shaker trzyczęściowy – wykonany ze stali nierdzewnej, składa się z metalowego kubka, przykrywki z sitkiem i korka. Łatwy w użyciu i praktyczny, dzięki korkowi, nie wymaga użycia siły podczas otwierania;
  • shaker tin- tin – składający się z dwóch metalowych kubków, z czego jeden jest mniejszy, a drugi większy. Nie posiada sitka, przez co niezbędne jest zakupienie go dodatkowo. Aby rozpocząć mieszanie umieszczamy składniki, a następnie dopasowujemy dobrze szklanicę (mniejszy kubek) mocno go dociskając. Otworzenie shakera może być problematyczne na początku, ponieważ wymaga energicznego uderzenia dłonią w miejsce połączenia obu naczyń.

MIARKA BARMAŃSKA

To ona odpowiedzialna jest za wlanie ściśle określonej ilości alkoholu. Pozwala na precyzyjne odmierzenie wymaganej dawki, określonej w każdym przepisie. Odpowiednie proporcje są kluczem do przygotowania idealnego drinka, a ich zaburzenie może spowodować zaburzenia balansie smaku napoju. Aby ułatwić pracę i czyszczenie, miarki często są dwustronne, wykonane ze stali nierdzewnej. Na rynku istnieją różne pojemności i te z nich są najbardziej popularne:

  • 15-30 ml
  • 20-40 ml
  • 25-35 ml
  • 25-50 ml

MUDDLER

Dziwna konstrukcja przypominająca drążek z elementem na końcu, służy do miażdżenia. Szczególnie przydatny, kiedy tworzymy drinki z owoców, lub kiedy dodajemy przyprawy, takie jak liście mięty. Pozwala wydobyć pełnię aromatu z używanych składników, szczególnie w przygotowaniu na przykład Mojito bądź innych, głównie letnich propozycji.

SITKO BARMAŃSKIE

Zależnie od wybranego modelu shakera sitko może być wbudowane, lub musimy posiadać je osobno. Dzięki niemu możliwe jest oddzielenie w shakerze kostek lodu od napoju, czy innych cząsteczek, które nie mają znaleźć się we wnętrzu szklanki. Na nim zatrzymają się wszystkie elementy stałe a do szklanki czy kieliszka trafi tylko przejrzysty płyn. Unikniemy zachlapań szklanki, co zdecydowanie pozytywnie wpłynie na wygląd drinków. Wykonane ze stali nierdzewnej, jest wytrzymałe i z pewnością posłuży wiele lat amatorom i profesjonalistom. Sitka dostępne są w wielu rozmiarach odpowiadającym różnym rozmiarom szejkerów, dzięki czemu dobierzesz ten idealny dla siebie.

NALEWAK BARMAŃSKI

Jest to specyficzne narzędzie, które zakładamy na butelkę z alkoholem. Dzięki niemu unikniemy rozlewania alkoholu, co szczególnie często zdarza się podczas przyrządzania dużej ilości shotów. Zapewnia również węższy strumień, za czym idzie zwiększona precyzja. Nieoceniony podczas nalewania i odmierzania zarówno alkoholi, jak i syropów, w trakcie wykonywania profesjonalnej obsługi barowej

ŁYŻKA BARMAŃSKA

Na pierwszy rzut oka wygląda jak udziwniona łyżeczka do herbaty. Długa, ze spiralną rączką i z okrągłym końcem. Niestety nie można jej zastąpić zwykłą łyżką z codziennej zastawy. Łyżeczki do herbaty są za krótkie, a do zup za duże. To dzięki łyżce barmańskiej możliwe jest tworzenie pięknych, warstwowych shotów i koktajli, a także mieszanie zawartości w wysokich szklankach. Jest to kolejny z przyborów potrzebny nawet w przygotowaniu najbardziej podstawowych drinków.

DOBÓR ODPOWIEDNIEGO SZKŁA

Lubimy podpatrywać pracę barmanów, którzy z wyuczoną precyzją i elegancją tworzą nasze zamówienia. Sam proces wzmacnia nasze oczekiwanie i podnosi walory doznania. Drinki to nie tylko alkohol, to kolor, oryginalność i piękno zanurzone w smukłej szklance czy niskim kieliszku. Każdy drink ma przypisane do siebie szkło, by podkreślić jego indywidualny charakter. Oryginalny design szklanic wieńczy dzieło a dodatki w postaci cukru na brzegu kieliszka czy choćby plastra owocu jeszcze to podkreślają. Sposób przygotowania i podania alkoholu mają znaczenie dla wszystkich, którzy chcą po prostu robić dobre drinki dla siebie, rodziny, znajomych lub klientów. Akcesoria barmańskie są po to, by ułatwić zadanie.

NIEZBĘDNE AKCESORIA BARMAŃSKIE

Wyżej opisane elementy to bez wątpienia podstawowe przyrządy w pracy dobrego barmana. Życie jednak pokazuje, że w szybkim tempie gastronomicznego życia nie wystarczy tylko shaker czy sitko. Dlatego powstał pomocnik barmański, który w jednym miejscu pomieści wszystkie drobne gadżety, o które najczęściej proszą klienci: słomki, serwetki, mieszadełka, podstawki pod kufle itd. Takie przyborniki znajdziemy niekiedy na ladzie barowej, by goście sami mogli sięgnąć po to, czego potrzebują. Niekiedy są ukryte, ale znajdują się na wyciągnięcie ręki osoby z obsługi. Korzystają z nich hotelowe restauracje, kawiarnie, są rozmieszczone na stanowiskach kelnerskich.

W gruncie rzeczy wyposażenia baru w większości nie widać. Tam, gdzie dla naszych oczu kończy się lada, barmani trzymają bemarki wypełnione akcesoriami, kieliszki i kufle, suche i mokre ściereczki do przecierania i wiele innych. Pomocniki barmańskie pomagają tam w utrzymaniu względnego ładu i pogrupowaniu najmniejszych przedmiotów. Jakich akcesoriów nie powinno więc zabraknąć za barem?

ORGANIZACJA PRZESTRZENI BAROWEJ

Zapasów kieliszków, szklanek, filiżanek i kufli nigdy dość, ale warto pomyśleć też o tych większych dzbankach na wypadek, gdy zaskoczy nas duża grupa klientów. Podany w ten sposób sok czy mrożona herbata będą prezentować się świetnie a doniesienie pustych szklanek nie będzie stanowiło żadnego problemu. W szklanych beczułkach dobrze przechowuje się wcześniej przygotowana nalewka na bazie alkoholu lub sweet and sour z wyciśniętej cytryny i cukru. Szkło nie reaguje z żadnymi składnikami.

Świeże produkty, które powinny wylądować w lodówce, takie jak cytryny, pomarańcze i zioła, dobrze jest umyć, wysuszyć, podzielić na cząstki i schować w małe plastikowe bemarki z przykrywkami. Lód chowamy do większego pojemnika, ale uwaga, bez łopatki. Bemarki przydadzą się także do schowania tych przedmiotów, których lepiej, gdy nie widać, np. gąbek do zmywania. GNy są wielofunkcyjne i łatwe w utrzymaniu czystości, ale pamiętajmy, by ten sam GN nie zmieniał swojego przeznaczenia.

Szczypce, łopatki, noże i deski do krojenia za barem? Tak, ponieważ należy zadbać, by najszybciej schodzące składniki nigdy się nie kończyły. Deska do krojenia owoców i przebierania ziół zgodnie z systemem HACCP powinna być koloru zielonego. To ważne, by zachować standardy gastronomiczne także za barem, ponieważ produkty używane do sporządzania drinków są znane ze swojego działania drażniącego. Nie chcemy, by alergeny przenosiły się po większej przestrzeni niż to konieczne. Szczypce i łopatki pozwolą zaś wykończyć drinki z dbałością o higienę.

WYEKSPONUJ VS UKRYJ

Kluczem do stworzenia funkcjonalnej i schludnej przestrzeni jest ekspozycja przydatnych przedmiotów i ukrycie tych, które powinny pozostać niewidoczne. Świeże zioła, owoce, syropy są kolorowe i cieszą oko, ponadto zachęcają do eksperymentów z dobrze znanymi przepisami. Na widoku gościa mogą się znaleźć kieliszki i szklanki o ciekawych kształtach czy akcesoria przykuwające wzrok swoją formą. Gdy ożyją podczas przygotowywania ulubionego trunku, będzie można podziwiać ich pracę w pełnej okazałości. Ważne jednak, by nie zajmowały obszaru lady, ta niech pozostanie pusta.

Przygotowywanie napoi wymaga wprawy i wielu ćwiczeń, lecz jednym z elementów jest profesjonalne wyposażenie dobrej jakości. Dzięki niemu praca barmanów będzie łatwiejsza i przede wszystkim szybsza. Kiedy tworzą się kolejki i każdy chce być jak najszybciej obsłużony, obsługa nie może martwić się o jakość czy wytrzymałość sprzętu. Te kilka wymienionych przyborów barmańskich jest niezbędnych w pracy profesjonalnego barmana i w zupełności wystarczą jako wyposażenie baru czy pubu.

Leave a Comment