Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Dzbanek, sosjerka, mlecznik - obowiązkowe w każdej kuchni /

dzbanki, sosjerki, mleczniki

Nic tak nie działa na nasze wyobrażenie amerykańskiego poranka jak filmowa scena z przydrożnym barem i kelnerkami krzątającymi się między stolikami z dzbankami wypełnionymi gorącą kawą... Podobno ta okazywana na każdym kroku uprzejmość jest całkiem opłacalna, ponieważ w rewanżu za darmową kawę będziesz skłonny zamówić coś w zamian. A ty, co zaserwujesz gościom w swoim dzbanku? Jak wiele zastosowań dzbanków wymyślisz?

Dzbanek to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni – tej profesjonalnej i w kameralnym zaciszu domu. Może posłużyć do zaparzenia herbaty, podania mleka, wody, soku lub sosu. Ceramiczne, miedziane, mleczniki, karafki, emaliowane, zdobione, klasyczne lub nowoczesne – dzbanki dobieramy pod wystrój wnętrza i do posiadanej zastawy. Najbardziej uniwersalny przedmiot będzie pasował do wielu okazji i zaprezentuje się dobrze zawsze, gdy tego potrzebujesz.

Dzbanki na każdą okazję

Funkcjonalny dzbanek o ponadczasowym wyglądzie to przedmiot bliski ideału. Dobrze prezentujący się w kuchni oraz podczas przyjmowania gości spełni swoje zadanie, czyli pozwoli zaserwować wszystko o czym zamarzysz. Prosty design, odporność na wysokie i niskie temperatury, nadający się do mycia w zmywarce, mocny i wytrzymały – to zestaw zalet, które docenisz przy częstym użytkowaniu.

Duże dzbanki od 1 litra i powyżej nadadzą się do podawania wody, soku, mleka i gorącej herbaty. Ich wielkość i ilość będzie rosła współmiernie do liczby gości. W małych dzbankach 250 – 500 ml podamy mleko i śmietankę do kawy lub dodatki do dań: sos do pizzy, oliwę i ocet do sałatki. Możemy w nich także zaserwować napój dla dziecka z dodatkową szklanką. Zastosowań dzbanków jest tyle, ile wymyślimy dla nich okazji.

Mleczniki

To dzbanki o niewielkiej pojemności służące do przechowywania mleka. Dziś mogą przybierać przeróżne formy i stylistykę, ale najbardziej tradycyjne to te szklane z wygodnym, dużym uchem i dziubkiem ułatwiającym przelewanie płynu. W mleczniku może znaleźć się spieniona śmietanka do kawy, a także inne produkty, o ile jest on na tyle uniwersalny, by wyglądem nie zdradzał swojego konkretnego przeznaczenia. Ze względu na różne temperatury podawanych produktów mleczniki powinny być odporne na wahania niskich i wyższych temperatur, by mogły bez problemu trafić do lodówki i być stamtąd wyjmowane gdy zajdzie taka potrzeba.

Sosjerki

Jak prawidłowo zaserwować sosy? Oczywiście w eleganckiej sosjerce, do której przelejemy sosy o płynnej konsystencji na bazie oliwy, np. vinegret lub octu, np. balsamico a także wszystkie sosy podawane na ciepło. Typowe sosjerki z profilowaną końcówką nie nadają się do gęstych dippów, których wydobycie będzie utrudnione. W tym wypadku lepiej sprawdzą się kokitki. Serwowanie sosów podlega pod zasady savoir-vivre’u. W większości przypadków sos podajemy osobno, jedyny wyjątek od reguły to mięso pokrojone w plastry. W tym daniu sos może lądować na talerzu już w kuchni, ale w ostatniej chwili przed podaniem.

Cechy naszego produktu:

  • wykonany ze szkła hartowanego, odpornego na wysokie i niskie temperatury
  • grube szkło odporne na zarysowania i stłuczenia
  • gładko wykończone ranty
  • duże, wygodne ucho i profilowany ustnik
  • przeźroczysty kolor, bez zdobień, uniwersalny design
  • można myć w zmywarkach
     

Dzbanki, choć nie są najważniejszym elementem zastawy stołowej, są z pewnością bardzo praktyczne i niezbędne, aby zrobić wrażenie na naszych gościach. Szklane dzbanki popularne od pokoleń zawsze są dobrym wyborem. Idealne do codziennego użytku, sprawdzą się także podczas większych spotkań i przyjęć. Będą świetnie komponować się w kuchni nowoczesnej, ale dopasują się także do wystroju bardziej tradycyjnego. Oprócz wyglądu, równie ważne jest przeznaczenie. Praktyczny dzbanek dobrze trzyma temperaturę, izoluje ciepło, ale nie naraża na oparzenie.

Leave a Comment