Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Czym są piece konwekcyjno-parowe? Piece, akcesoria, zastosowania. /

PIEC KONWEKCYJNO-PAROWY, STALGAST SMARTCOOK, DOTYKOWY, 7XGN2/1, P 14.2 KW

Piece konwekcyjno-parowe to zaawansowane urządzenia kuchenne, które łączą w sobie funkcje pieca konwekcyjnego i pary. Służą one do jednoczesnego gotowania, pieczenia i parzenia potraw.

Co to jest piec konwekcyjno-parowy?

Piece konwekcyjno-parowe to zaawansowane urządzenia kuchenne, które łączą w sobie funkcje pieca konwekcyjnego i pary. Służą one do jednoczesnego gotowania, pieczenia i parzenia potraw. Piec konwekcyjno-parowy wykorzystuje strumień gorącego powietrza wraz z parą wodną, aby zapewnić równomierne i efektywne przygotowanie potraw.

Podstawowe rodzaje możliwej obróbki termicznej potraw w piecu konwekcyjno-parowym obejmują:

 1. Gotowanie na parze: Dzięki funkcji parowania piec konwekcyjno-parowy umożliwia gotowanie na parze, zachowując walory odżywcze i naturalny smak potraw. Można w nim przyrządzać dania na parze, takie jak ryby, warzywa, pierogi itp.
 2. Grillowanie: Niektóre piece konwekcyjno-parowe mają funkcję grillowania, która umożliwia przygotowanie soczystych mięs, ryb i warzyw z charakterystycznymi liniami grillowymi.
 3. Suszenie: Dzięki precyzyjnej kontroli temperatury i przepływu powietrza, piec konwekcyjno-parowy może być wykorzystywany do suszenia żywności, takiej  jak suszone owoce, grzyby czy suszone mięso.
 4. Pieczenie: Można w nim przyrządzać tradycyjne wypieki, takie jak chleb, ciasta, babki, ciasteczka itp. Dzięki równomiernej dystrybucji gorącego powietrza, potrawy pieczone w piecu konwekcyjno-parowym mają równomierne brązowe skórki i delikatne wnętrza.

https://gastrochef.pl/sklep/678-piece-konwekcyjno-parowe

 

Różne blachy dla różnych zastosowań

W zależności od sposobu obróbki termicznej potraw, stosuje się różne rodzaje blach w piecach konwekcyjno-parowych. Oto kilka przykładów blach do pieców konwekcyjno-parowych:

 1. Blacha do pieczenia: Jest to standardowa blacha o płaskim dnie, wykorzystywana do pieczenia wypieków, takich jak chleb, ciasta, babki itp.

https://gastrochef.pl/sklep/171-pojemniki-gn-stalowe

 1. Blacha do grillowania: Często ma specjalne rowki lub żłobienia, które pozwalają na skraplanie się tłuszczu i odtwarzają efekt grillowania. Jest idealna do grillowania mięsa, ryb i warzyw.

https://gastrochef.pl/sklep/blachy-ruszty-wymiar-gn-11/8187-blacha-grillowa-nieprzywierajaca-gn-1-1.html

 1. Blacha do gotowania na parze: Jest to specjalna perforowana blacha lub blacha z dziurkami, która pozwala na swobodne przepływanie pary przez potrawy podczas gotowania na parze.

https://gastrochef.pl/sklep/174-perforowane

 1. Blacha do suszenia: Blacha perforowana lub siatkowa, która umożliwia swobodny przepływ powietrza i pozwala na równomierne suszenie żywności.
   

Inne akcesoria do do pieców konwekcyjno-parowych

Oprócz blach do pieców konwekcyjno-parowych, istnieje szereg innych akcesoriów, które mogą być używane w tych urządzeniach.

Oto kilka przykładów akcesoriów do pieców konwekcyjno-parowych:

 1. Ruszt: Ruszt jest wykorzystywany do grillowania mięsa, ryb i warzyw w piecach konwekcyjno-parowych, które posiadają funkcję grillowania. Dzięki rusztowi potrawy są podnoszone nad płaszczyznę, co umożliwia równomierne opieczenie z obu stron.

https://gastrochef.pl/sklep/blachy-ruszty-wymiar-gn-11/8191-ruszt-do-grillowania-nieprzywierajacy-gn-1-1.html

 1. Blacha do zbierania tłuszczu: Blacha ta jest umieszczana pod rusztem podczas grillowania, aby zbierać nadmiar tłuszczu, który spływa z potraw. Pomaga utrzymać czystość wewnątrz pieca i ułatwia czyszczenie po zakończonym grillowaniu.

https://gastrochef.pl/sklep/podstawowe/4978-pojemnik-stalowy-gn-1-1-h-20-mm.html

 1. Termometr: Termometr jest przydatnym akcesorium do monitorowania temperatury wewnątrz pieca konwekcyjno-parowego. Może być wbudowany w urządzenie lub można użyć osobnego termometru, aby dokładnie kontrolować temperaturę podczas przygotowywania potraw.

Te akcesoria rozszerzają funkcjonalność pieców konwekcyjno-parowych i umożliwiają bardziej zróżnicowane i wygodne przygotowanie potraw w tych urządzeniach.

 

Zastosowania pieców konwekcyjno-parowych

Oprócz standardowych zastosowań w kuchni, pieców konwekcyjno-parowych można używać również w innych dziedzinach. Oto kilka dodatkowych zastosowań tych pieców:

 1. Restauracje i hotele: W branży gastronomicznej pieców konwekcyjno-parowych używa się do przygotowywania różnorodnych dań w większych ilościach. Dzięki ich pojemności i efektywności mogą być wykorzystywane w profesjonalnych kuchniach, aby obsłużyć większe grupy gości.
 2. Przemysł spożywczy: W skali przemysłowej piec konwekcyjno-parowy może być wykorzystywany do masowego przygotowywania żywności, takiej jak pieczywo, wyroby cukiernicze, mrożonki, gotowe posiłki itp.
 3. Pieczywo i cukiernictwo: Piec konwekcyjno-parowy jest często stosowany w piekarniach i cukierniach do wypieku chleba, bułek, ciastek, croissantów i innych wyrobów cukierniczych. Dzięki precyzyjnej kontroli temperatury i wilgotności można osiągnąć doskonałe i powtarzalne rezultaty wypieku.

https://gastrochef.pl/sklep/682-konwekcyjno-parowe-piekarsko-cukiernicze

 1. Przemysł farmaceutyczny: W niektórych przypadkach piec konwekcyjno-parowy jest wykorzystywany do suszenia i obróbki termicznej materiałów farmaceutycznych, takich jak suszony wyciąg roślinny czy granulaty leków.
 2. Przemysł kosmetyczny: W niektórych procesach produkcji kosmetyków i perfum, piec konwekcyjno-parowy może być wykorzystywany do suszenia lub utrwalania określonych składników.

Powyższe zastosowania pokazują wszechstronność pieców konwekcyjno-parowych i ich możliwości wykraczające poza tradycyjne gotowanie i pieczenie w kuchni.

CM & Co

Leave a Comment