Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Urządzenia do obróbki mechanicznej w gastronomii – rodzaje i zastosowanie /

urządzenia do obróbki mechanicznej w gastronomii

Urządzenia do obróbki mechanicznej to nieodzowne akcesoria w każdej profesjonalnej kuchni. Pozwalają na usprawnienie procesu przygotowania posiłków, zwiększają wygodę i efektywność pracy. Urządzenia te zostały specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby jak najbardziej zwiększyć wydajność podczas gotowania. Ułatwiają wykonywanie takich czynności jak: mieszanie, cięcie, mielenie, blendowanie, szatkowanie czy wyrabianie ciasta. Możesz wybierać spośród wielu rodzajów urządzeń do obróbki mechanicznej żywności. Z naszego artykułu dowiesz się, co najlepiej sprawdzi się w Twoim lokalu gastronomicznym.

Sprzęt do obróbki mechanicznej – rodzaje

Bez wyposażenia profesjonalnej kuchni w urządzenia do obróbki mechanicznej żywności, podstawowe czynności stałyby się niezwykle żmudne i bardzo czasochłonne. Niemożliwe byłoby zwiększenie wydajności, przez co liczba wydawanych posiłków uległaby obniżeniu. Do urządzeń z tej grupy zaliczamy szatkownice, roboty wielofunkcyjne, wyciskarki do pomarańczy i wszelkie inne akcesoria, które usprawniają pracę w lokalach gastronomicznych (obieraczki do ziemniaków, piły do kości, maszynki do mielenia mięsa itp.). Kupując takie urządzenia, zawsze należy pamiętać o dobieraniu ich do potrzeb naszego lokalu – jego wielkości, rodzaju placówki czy oferowanych dań. Obróbka mechaniczna to szereg czynności, które pozwalają na dalszą obróbkę cieplną. Dzięki takim urządzeniom proces ten będzie szybki i niezwykle prosty.

Szatkownice gastronomiczne – podstawa każdej kuchni

Szatkownice gastronomiczne śmiało można uznać za wręcz podstawę wyposażania każdej profesjonalnej kuchni. Są nieodzowne, jeżeli musimy coś posiekać, pokroić czy pociąć – umożliwiają nawet posiekanie całej główki kapusty jednocześnie. Na rynku dostępna jest szatkownica ROBOT-COUPE CL 50, która posiada bardzo ciekawe funkcje. Jej magnetyczny system bezpieczeństwa sprawia, że przy każdym otwarciu dużego otworu wsadowego lub zamka pokrywy, wyłączany jest sinik. Wszystkie części są demontowane, co znacznie ułatwia utrzymanie higieny. Taka szatkownica umożliwia również przygotowanie kostek oraz frytek. Do dużych zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego, zakładów garmażeryjnych oraz przemysłowo-spożywczych przeznaczona jest szatkownica ROBOT-COUPE CL 60. Wydajność tego urządzenia wynosi 1800 kg/h, spełnia ono wymogi HACCP, a automatyczny otwór wsadowy został wykonany ze stali nierdzewnej. W mniejszych lokalach sprawdzi się kompaktowy model CL20.

Miksery

Istnieje kilka rodzajów mikserów, które przeznaczone są specjalnie dla lokali gastronomicznych. Znacząco różnią się one od siebie kilkoma ważnymi aspektami: ceną, wielkością, wydajnością, funkcjonalnością oraz przeznaczeniem. Warto zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami, aby mieć rozeznanie w temacie. Dzięki temu z łatwością dobierzesz model, który doskonale sprawdzi się w Twoim lokalu. Miksery to urządzenia absolutnie niezbędne w każdej kuchni – nie tylko tej profesjonalnej.

Miksery ręczne

Najprostszym i najbardziej kompaktowym rozwiązaniem będzie mikser ręczny. Zaletą tych urządzeń jest to, że zajmują naprawdę mało miejsca; cechuje je też znakomity stosunek ceny do jakości. Dobrym przykładem podstawowego miksera ręcznego jest BAMIX GASTRO 200 – jest niedrogi, praktyczny i niezwykle prosty w obsłudze, a przy tym bardzo wydajny. Bardziej zaawansowanym modelem jest MP 800 TURBO marki ROBOT-COUPE. Nóż, dzwon i podstawę można rozmontować, dzięki czemu utrzymanie go w czystości będzie bardzo proste. Kształt uchwytu jest bardzo ergonomiczny i zapewnia maksymalną wygodę podczas korzystania z urządzenia.

Ponadto zespół silnikowy został wykonany ze stali nierdzewnej, a w komplecie znajdują się również mocowanie ścienne, nóż i tarcza do emulgowania. Prędkość miksera wynosi aż 9500 obr/min. Do przygotowania sosów, małych potraw oraz kremów idealnie sprawdzi się MINI MP 160 VV. Miksery ręczne to wręcz doskonałe rozwiązanie dla małej gastronomii – są wydajne, funkcjonalne, ale zarazem bardzo kompaktowe.

Miksery planetarne

Kolejnym doskonałym rozwiązaniem jest mikser planetarny. Jest to urządzenie wielofunkcyjne – pomaga w wyrabianiu ciasta do chleba, ubijaniu śmietany do deserów, a modele wyposażone w dodatkowe funkcje z powodzeniem mogą zastąpić blender, sokowirówkę, a także maszynkę do mielenia mięsa. Taki mikser jest również niezastąpionym narzędziem w branży cukierniczej. Przy wyborze takiego miksera najważniejszym parametrem, na który należy zwracać uwagę, jest moc – im wyższa ty lepiej.

Warto również zwrócić uwagę na pojemność misy i materiał, z którego została wykonana. Niektóre modele są świetne w szatkowaniu warzyw, inne zaś lepiej sprawdzą się do wyrabiania ciasta. Konieczne zatem jest dobranie sprzętu do naszych oczekiwań i potrzeb. Ciekawą propozycją jest mikser planetarny RM-100. Jest on wyposażony w wyjście napędowe, do którego można zamontować przystawkę do mielenia mięsa oraz szatkowania warzyw. Istnieje możliwość wyboru spośród 3 prędkości, a urządzenie wyposażone jest w rózgę, hak i mieszadło. Jeżeli potrzebujesz miksera o bardzo dużej pojemności – wybierz model RM-80A. Jego pojemność wynosi aż 80 l.

RM-100
RM-100

 

Miksery spiralne

Miksery spiralne zostały zaprojektowane specjalnie do wyrabiania ciast ciężkich, np. na pizzę czy pierogi. Urządzenia te sprawdzają się zarówno w małej, jak i dużej gastronomii. Na rynku dostępne są miksery spiralne o różnych pojemnościach, dlatego nie będzie żadnego problemu z zakupem urządzenia idealnie pasującego do danej kuchni. Bardzo dobre jakościowo urządzenia oferuje znany producent Stalgast, a także FCM oraz GGF. Możliwy jest wybór urządzenia o pojemności nawet 75 l.

Cuttery – zalety

  • Cuttery to kolejne urządzenia gastronomiczne, które w ogromnym stopniu ułatwiają pracę kucharza. Rozdrabnianie żywności, przygotowanie sosu, wyrobienie ciasta, siekanie, cięcie, zagęszczanie – takie czynności wykona za Ciebie cutter. Jest to zatem sprzęt wielozadaniowy i bardzo praktyczny.
  • Urządzenia te zbierają bardzo pozytywne recenzje – ilość funkcji, oszczędność czasu i zwiększenie wydajności najczęściej wymieniane są w kontekście cutterów. Każdy pracownik lokalu gastronomicznego wie, jak ważna jest oszczędność czasu – w profesjonalnej kuchni taki sprzęt z pewnością zostanie doceniony i znajdzie swoje zastosowanie.
  • Dobrym przykładem profesjonalnego cuttera jest R15 marki ROBOT COUPE. Dedykowany jest on do lokali przygotowujących od 50 do 250 posiłków, jego wsad wynosi 3-9kg, wyposażony jest w pokrywę z poliwęglanu. Umożliwia to dodawanie płynów w trakcie przygotowywania potraw.
  • Dla nieco mniejszych lokali – wydających od 20 do 80 posiłków, przeznaczony jest natomiast cutter R5 Plus tej samej marki.

Blixery – sprzęt wielozadaniowy

Blixery, podobnie jak cuttery, są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Oznacza to, że łączą w sobie zalety wielu akcesoriów – cuttera-wilka oraz blendera/malaksera. Pozwalają one na mieszanie potraw surowych lub gotowanych, półpłynnych, płynnych czy o konsystencji ciasta. W związku ze swoimi możliwościami doskonale sprawdzą się w placówkach takich jak: żłobki, szpitale, ZOL-e czy domy pomocy społecznej – wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przygotowania lekkostrawnych, rozdrobnionych posiłków. Dania przygotowane w Blixerze zachowują wszystkie swoje witaminy i minerały. W ofercie firmy ROBOT COUPE znalazły się urządzenia o różnej pojemności – od 2,9 l do 5,5 l. Blixery te zostały wyposażone w silnik asynchroniczny, magnetyczny system bezpieczeństwa, a także hamulec silnikowy. Warto dodać, że zespół silnikowy urządzenia wykonano z poliwęglanu.

blixer

Maszynki do mielenia mięsa

Maszynki do mielenia mięsa to „must have” niemal każdej profesjonalnej kuchni. Dzięki maszynkom do mielenia mięsa kucharz ma pełną kontrolę nad jakością użytego mięsa oraz nad stopniem jego zmielenia. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektu, który będzie idealnie pasował do przygotowywanego dania. Bardzo dobrą propozycją dla lokali gastronomicznych jest maszynka do mielenia mięsa tzw. wilk, świetnej firmy Stalgast, przystosowana jest ona do pracy ciągłej do 8 godzin. Podstawa tej maszynki została wykonana z anodowego aluminium i stali nierdzewnej – użycie tych materiałów gwarantuje niezwykłą trwałość i wytrzymałość sprzętu. Wilk został wyposażony również w funkcję rewersu, co ułatwia odkręcanie sita.

Urządzenia do obróbki mechanicznej – istnieje wiele opcji

Na rynku jest tak dużo dostępnych urządzeń do obróbki mechanicznej, że ciężko byłoby wymienić je wszystkie. Na pewno należy wspomnieć również o piłach do kości. Dla osób, które pracują w profesjonalnej kuchni czy sklepie mięsnym są one niezbędne. Oczywiście, możliwe jest przecinanie mięsa z kością w sposób ręczny, jednak nie jest to rozwiązanie wygodne, a tym bardziej wydajne. Ważne jest, aby powierzchnia robocza i ostrze takiego urządzenia były wykonane ze stali nierdzewnej – tak, jak w przypadku piły do kości marki Fimar.

Każdy lokal gastronomiczny powinien być również zaopatrzony w obieraczkę do ziemniaków – dobrym wyborem będzie urządzenie marki RM GASTRO. Obieraczka sprawdzi się w przypadku zarówno ziemniaków, jak i innych warzyw korzennych; wyposażona została w otwory na śruby, dzięki którym przymocowanie do podłogi będzie niezwykle proste. Urządzenie działa bardzo szybko – czas obierania w zależności od jakości ziemniaków wynosi 1,5 – 3 minut. Dostępne są urządzenia o mniejszych i bardzo dużych pojemnościach. 

Nie możemy również zapominać o robotach wielofunkcyjnych, jak na przykład model R402 marki ROBOT-COUPE. Urządzenie to składa się z cutter-wilka, a także szatkownicy. Z takim sprzętem przygotowanie cienkich plasterków, słupków, wiórek, frytek, kostek, sosów majonezów, posiekanie i zmielenie mięsa, będzie szybkie i przyjemne. Oszczędność czasu oraz zwiększenie wydajności pracy dzięki takiemu urządzeniu będą ogromne. Robot wielofunkcyjny znajdzie zastosowanie tak naprawdę w każdym lokalu gastronomicznym.

urządzenie

Jak mądrze wybrać urządzenie?

Wybór odpowiednich urządzeń do obróbki mechanicznej żywności może okazać się trudny. Zawsze warto brać pod uwagę wielkość lokalu, ilość wydawanych posiłków oraz nasz budżet. Znając specyfikę lokalu, serwowane dnia oraz proces ich przygotowywania, będzie nam o wiele łatwiej wybrać takie akcesoria, które okażą się w przyszłości dobrą inwestycją. Odpowiednio dobrane urządzenia zwiększą wydajność naszego lokalu, ułatwią pracę kucharzom i pomogą poszerzyć kartę dań. Taki sprzęt gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy, dlatego warto zapoznać się z dostępnymi na rynku opcjami.

Leave a Comment