Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Sztućce w gastronomii – jakie są potrzebne i jak o nie dbać /

sztućce

Sztućce są co prawda jedynie małym elementem, w porównaniu do całego wyposażenia restauracji, jednak niewłaściwie dobrane lub brudne mogą spowodować duże szkody. To właśnie na takie szczegóły zwracają uwagę klienci podczas wizyty w lokalu gastronomicznym. Sztućce z zaciekami już na pierwszy rzut oka powodują niesmak. Łyżka czy widelec, który jest niedomyty, z resztkami jedzenia, może zwiastować istną katastrofę dla reputacji, szczególnie w dobie internetu. Bardzo często wymieniamy je na stolikach, co sprawia, że bez zwrócenia na to dostatecznej uwagi, bardzo łatwo popełnić błąd, który odstraszy klienta raz na zawsze.

PODSTAWOWE SZTUĆCE W RESTAURACJI

Wykwintne i prestiżowe restauracje posiadają w swoim asortymencie dziesiątki różnych elementów zastawy. Podobnie dzieje się na uroczystych bankietach czy przyjęciach. Wiele rodzajów widelców, noży, łyżek czy kieliszków przy „zwykłym” posiłku nie jest konieczne i u przeciętnej osoby, która przyszła na obiad do restauracji, wywołałyby niemałą dezorientację. Zastawę zawsze należy dopasować do typu i stylu lokalu, w którym mają być używane. Jeżeli chodzi o sztućce, to w większości restauracji wystarczające będą:

  • nóż obiadowy,
  • widelec obiadowy,
  • łyżka do zupy,
  • łyżeczka do herbaty,
  • widelczyk do ciasta.

Nie bez znaczenia jest wzór na elementach zastawy. Podczas podawania klientowi dania wszystkie sztućce muszą koniecznie pochodzić z jednej kolekcji, mieć jednakowy wzór. W innym wypadku osoba jedząca posiłek na pewno zwróci na to uwagę. Ze względu na konieczność częstej wymiany, zalecane jest aby sztuk było 2 -3 razy tyle, ile wynosi maksymalna liczba gości. Unikniemy przykrej sytuacji związanej z brakiem możliwości wydania dania, z powodu braku widelców czy noży.

CZYSZCZENIE ZACIEKÓW

Bardzo przydatnym urządzeniem na zapleczu profesjonalnej kuchni, jest urządzenie, które czyści, dezynfekuje i suszy sztućce. Ważne jest, aby używać wysokiej jakości płynu do mycia, który dobrze radzi sobie z zabrudzeniami, ale także usuwa wirusy i bakterie. Dezynfekcja to konieczność, aby zachować dobre warunki higieniczne. Można by pomyśleć, że po takim myciu wszystko jest gotowe do użytku. Nic bardziej mylnego. Co prawda nasze noże, łyżki i widelce będą czyste, jednak wciąż pozostaną na nich nieestetyczne zacieki. Podanie posiłku z takimi sztućcami jest bardzo niemile widziane przez klientów i może ich skłonić nawet do wystawienia negatywnej opinii. Co w takim razie zrobić z plamami?

Aby pozbyć się zacieków, wystarczy wypolerować sztućce. Robi się to poprzez przecieranie ich miękką ściereczką. Specjalnie przeznaczone do tego materiały to głównie bawełna, mikrofibra i flanela. Najlepiej jest robić to od razu w momencie opróżniania maszyny czyszczącej. Daje to pewność, że tak istotny krok nie zostanie pominięty czy zapomniany.

NADAWANIE POŁYSKU

Ze względu na intensywną eksploatację i częste czyszczenie zastawa po czasie zaczyna tracić swój blask. Na połysk negatywnie wpływa również wysoka temperatura i środki czyszczące, które są jednak niezbędne do odpowiedniego przygotowania sztućców. Na szczęście brak połysku można łatwo wyeliminować. Jedną z opcji jest profesjonalna regeneracja, która zapewni zdecydowanie najlepszy efekt. Innymi, mniej kosztownymi sposobami, są gotowanie sztućców i użycie oliwy. W pierwszym wypadku to, co straciło połysk wrzucamy do mieszanki wodno–octowej, a następnie gotujemy. Drugi sposób zakłada użycie odrobiny oliwy podczas polerowania ściereczką. Oba pozwalają osiągnąć optymalne rezultaty.

ŚLADY RDZY

Rdza jest bardzo charakterystycznym objawem, który jednak nie musi oznaczać wyrzucania widelca, noża czy łyżki do kosza. Najprostszym sposobem, aby pozbyć się nalotu, jest wykorzystanie cytryny oraz soli. Należy nałożyć na skorodowane miejsce gęstą pastę stworzoną z tych dwóch składników i pozostawić na chwilę. Następnie wyszorować gąbką. Kiedy jednak pojawia się problem rdzy, warto zwrócić uwagę na przyczynę i w miarę możliwości ją wyeliminować. Do najczęstszych powodów pojawiania się korozji należą zbyt silne detergenty i niska jakość metalu użytego do produkcji.

Bez wątpienia sztućce są kluczowym elementem podczas spożywania posiłków i ważne jest, aby były czyste i estetyczne. W standardowej restauracji często wystarczy posiadać pięć typów: nóż, łyżkę i widelec obiadowy oraz małą łyżeczkę do herbaty i mały widelczyk do deserów. Należy zwrócić należytą uwagę na wszystkie szczegóły, które są z nimi związane. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której klient jest z tego powodu niezadowolony, bo na przykład zauważył zabrudzenie lub plamę. Wybór odpowiedniej jakości, należyte przechowywanie i czyszczenie pozwolą nam korzystać z zakupionych sztućców przez długi czas.

Leave a Comment