Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Przechowywanie żywności - jak robić to prawidłowo? /

lodówka

Aby przygotowana potrawa miała dokładnie taki smak, jakiego oczekujemy, musi być przyrządzona z należytą starannością. Bardzo duże znaczenie mają umiejętności kucharza, dostępne narzędzia, ale jest coś, co liczy się zdecydowanie najbardziej – produkt. To dzięki zdrowym produktom dobrej jakości odwiedzamy restauracje.

Kiedy sam składnik jest zepsuty, to nie ma mowy o jego użyciu. Może to ze sobą nieść wiele przykrych konsekwencji, w tym zdrowotnych. Najpopularniejszą metodą przechowywania żywności jest obecnie korzystanie z urządzeń chłodzących. Jest to proste i niewymagające, a dodatkowo nie wymaga konieczności użycia specjalistycznego sprzętu.

PRZECHOWYWANIE PRODUKTÓW – CZY TO WAŻNE?

Odpowiedź na to pytanie jednoznacznie brzmi TAK. Każdy produkt powinien być przechowywany w odpowiedni sposób, aby nie utracił swoich właściwości, ani się nie zepsuł. I nie mamy tu na myśli jedynie trzymania wszystkiego po prostu w lodówce, bo oprócz tego ma znaczenie również wysokość półki. Każda z nich pozwala na uzyskanie innej temperatury, a to ma ogromne znaczenie. Zwykle czym wyższa półka, tym wyższa temperatura na niej.

Szczególne znaczenie ma sposób, w jaki trzymamy surowe mięso, ryby oraz owoce i warzywa. Nawet krótkotrwałe przechowywanie mięsa w temperaturze pokojowej, nie mówiąc już o przetrzymywaniu w gorącym pomieszczeniu (!), może znacząco przyspieszyć proces gnicia, spowodowany rozwojem bakterii.

SUCHE, CHŁODNE MIEJSCA I SZCZELNE POJEMNIKI

Niektóre produkty nie nadają się do przechowywania w lodówce. Do nich należą między innymi pomidory, ziemniaki czy ogórki. Trzymane w taki sposób stają się niesmaczne, a ich żywotność wcale się nie wydłuża. Wręcz przeciwnie, mogą zepsuć się szybciej, niż w temperaturze pokojowej. W takim przypadku nie sprawdzi się również zamrażanie, ani pakowanie próżniowe. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i przewiewnego pojemnika, na przykład różnego rodzaju worków.

Inną grupą produktów są zboża, słodycze, suszone artykuły i konserwy. W ich wypadku najważniejsze jest szczelne zamknięcie. Muszą być przechowywane w chłodnych miejscach, bez zbytniej wilgotności, aby jak najdłużej mogły zostać wykorzystane. Dla przykładu, niewłaściwe przechowywanie suchych produktów, takich jak płatki owsiane czy mąka, może skutkować pojawieniem się robaków w opakowaniu! Narażenie konserw na zbyt wysoką temperaturę niejednokrotnie soprowadza, dosłownie, do wybuchu puszki. Nie ma konieczności przechowywanie ich w lodówce. Zamrażanie nie sprawdzi się również w przypadku szczelnych konserw i zbóż.

Odpowiednie obchodzenie się z żywnością jest kluczowe zarówno w domach, jak i lokalach gastronomicznych. Restauracja nie może pozwolić sobie na podanie zepsutej żywności. Również w prywatnym zaciszu zadajemy sobie sprawę, że byłoby to niezdrowe.  Jedynie psuje się na skutek działalności bakterii. Spożywanie ich może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zatrucia pokarmowe. Dodatkowo, wyrzucając żywność narażamy się na dodatkowe koszty. Istnieje również aspekt etyczny, który wielu ludziom pomaga maksymalizować wykorzystanie pożywienia. Przechowujmy żywność w odpowiedni sposób, aby zachować bezpieczeństwo i higienę.

LODÓWKA – CHŁODZIARKA

Powszechne urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie żadnego mieszkania czy restauracji. Dzisiaj niezbędne i niezastąpione. Kiedy mówimy o przechowywaniu żywności, to właśnie chłodziarki (lodówki) przychodzą nam w pierwszym momencie na myśl. Generują temperaturę pomiędzy +2 a +8 stopni Celsjusza. Stanowią sposób na krótkotrwałe przechowywanie wielu grup żywności, takich jak mięsa, jogurty czy niektóre warzywa.

PRZESTRZENIE W LODÓWCE

Dokładna ilość półek zależy od gabarytów lodówki, jednak możemy podzielić je na trzy grupy: półki najwyższe, środkowe i dolne. Każda z nich ma inną temperaturę i przeznaczenie, więc nie bez znaczenia jest, gdzie włożymy nasze produkty. Najodpowiedniejsza konfiguracja przedstawia się w następujący sposób:

  • półki najwyższe – to zwykle na nich panuje najwyższa temperatura około 6-7 stopni. Dlatego nie nadają się do przechowywania mięs, ale za to idealnie sprawdzą się w przypadku otwartych słoików (z dżemami, przetworami, itd.) oraz deserów i ciast.
  • półki środkowe – możemy oczekiwać temperatury pomiędzy 4 a 5 stopni. Takiej temperatury potrzebują produkty nabiałowe, takie jak sery, twarogi czy jogurty, ale też wędliny i inne przetworzone produkty mięsne. Wielokrotnie można spotkać się ze specjalnie wyznaczonym miejscem na przechowywanie napoi/butelek w pozycji „leżącej”.
  • półki dolne – około 2 stopnie. Jedyna temperatura w lodówce, jaka nadaje się do przechowywania surowego mięsa czy ryb. Należy jednak pamiętać, że bezpieczny czas w którym możemy w ten sposób przechować produkty pochodzenia zwierzęcego, jest mocno ograniczony.
  • drzwi lodówki – co prawda nie jest to dokładnie półka, ale też posiada specjalnie wyznaczoną przestrzeń do przechowywania. Panuje tam najwyższa temperatura, nawet 10-15 stopni. Oznacza to, że wielu produktów nie można tam umieścić. Drzwi doskonale sprawdzą się jednak do przechowywania jajek i różnych sosów, takich jak ketchup czy majonez.

ZAMRAŻARKA

Jedyna łatwo i powszechnie dostępna opcja, jeżeli chcemy przechować żywność przez dłuższy czas. Zależnie od klasy i przeznaczenia, temperatura wewnątrz może sięgać od minus kilkunastu, do nawet minus kilkudziesięciu stopni. Ma to ogromne znaczenie, lecz wiele osób o tym zapomina. Produktów w zamrażalce nie można przechowywać wiecznie, co niestety często nam umyka. Tak naprawdę górna granica dla jakiegokolwiek produktu, to 12 miesięcy. Jednak ze względu na specyfikę poszczególnych grup czas ten może się znacząco skrócić. Ogromne znaczenie ma też temperatura – czym niższa, tym dłuższe bezpieczne przechowywanie. Istnieje również jedna, najważniejsza zasada – nigdy ponownie nie mrozimy produktów, które zostały już rozmrożone!

Przechowywanie żywności poprzez chłodzenie jej jest metodą znaną od bardzo długiego czasu. Pozwala na efektywne wydłużenie terminu ważności, a do tego umieszczanie i wyciąganie produktów jest banalnie proste. Nie potrzeba również dużej ilości czasu do obsługi tego typu urządzeń. Bezpiecznie i higieniczne przechowanie żywności jest kluczowe w każdym wypadku. Dzięki odpowiednim warunkom możemy znacząco wpłynąć na trwałość jedzenia, a co za tym idzie, ograniczyć marnotrawienie oraz koszty.

W naszej ofercie znajdą państwo różne urządzenia chłodnicze i mrożące. Posiadamy między innymi zamrażalki skrzyniowe, witryny chłodnicze, szafy mrożące i chłodzące, nadstawki chłodnicze, jak również wiele innych. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Leave a Comment