Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Wybieramy płaskie talerze obiadowe do gastronomii /

zastawa stołowa

Zastawa stołowa pełni wiele funkcji. Jest nie tylko piękna i funkcjonalna. To kawałek miejsca, w którym dzielimy się z najbliższymi jedzeniem. Wybieramy płaskie talerze obiadowe do gastronomii, aby przemówiły za nas o pracy i sercu włożonym w podejmowanie gości.

Jakie talerze wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem? Czym różni się porcelana od ceramiki i co lepiej się sprawdzi na naszym stole? Czy zastawa gastronomiczna jest droga? Między innymi na te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Wielkość rodzaje i zastosowanie talerzy

Talerze płytkie to podstawowe elementy tworzące zastawę stołową. Występują w trzech rodzajach, różnią się wielkością (poniżej wymienione od największego do najmniejszego) i przeznaczeniem. Wszystkie te zasady możemy uznać za umowne, ponieważ dzisiaj często odchodzi się od sztywnych reguł na rzecz pięknych i praktycznych talerzy, które po prostu spełniają swoją funkcję.

3 podstawowe rodzaje talerzy płaskich:

  • talerz płaski duży do serwowania dań zasadniczych
  • talerz płaski przystawkowy do zimnych i gorących przystawek oraz deserów
  • talerz płaski deserowy do dodatków w postaci masła, pieczywa, czekadełek

Wykończenie talerzy płytkich różni się głównie rantem. Może być on wyraźny i szeroki, gładki lub żebrowany albo wysoki. Wbrew pozorom rant nie służy do trzymania talerza, ale jest ozdobnikiem, który wyznacza zakres poruszania się sztućca po talerzu.

Jaki model zastawy wybrać?

Naczynia restauracyjne rzadko kiedy występują w komplecie. Uznane firmy wyposażające gastronomię nie trzymają się jednej linii zastawy bez końca, ponieważ chcą zapewnić możliwie najświeższe trendy. Restauracje i hotele często same mieszają różne zastawy, ponieważ chcą mieć wybór. Jedno danie będzie prezentować się lepiej na klasycznym, inne na nowoczesnym talerzu. Z pewnością warto mieć pod ręką talerze białe (lub kremowe), które są niezastąpione przy większości okazji. Pasują one do filiżanek, cukiernic i półmisków utrzymanych w jasnej tonacji, dzięki czemu na stole panuje ład i porządek. Bez białej zastawy trudno wyobrazić sobie ślub czy komunię. Do dań z ryby i mięsa prostych w swojej formie pasują za to talerze czarne, które świetnie podbijają kolor sosów. Żywe barwy przeznacz więc do karty codziennej a biel zarezerwuj na specjalne okazje.

Wyroby porcelanowe najwyższej jakości

Zdecydowana większość zastawy stołowej jest wykonana z ceramiki, ale to wyroby porcelanowe uchodzą za najbardziej eleganckie i pożądane. Wybierz porcelanową zastawę, jeśli zależy Ci na szybkim podniesieniu klasy miejsca, ale pamiętaj, by w parze szła także wysoka jakość na innych polach działalności. Dlaczego porcelana jest tak ceniona?

Wysokiej jakości porcelana jest śnieżnobiała i nie traci świeżości przez długi czas. Cechuje ją duża wytrzymałość mechaniczna oraz chemiczna. Nie rysuje się tak jak ceramika do użytku domowego. W większości przypadków nadaje się do mycia w zmywarce i nagrzewania pod lampami na wydawce.

Wyroby ceramiczne z porcelitu imitują porcelanę, ale są od niej cięższe. Powleka się je szkliwem, aby uzyskać cechy upodabniające do porcelany. Mogą być białe, beżowe lub w dowolnym innym kolorze. Głównym składnikiem ceramiki jest kaolin – naturalny surowiec w postaci glinki. Im więcej go w naczyniu, tym jest bardziej zbliżone do porcelany.

Jak dbać o zastawę stołową?

Naczynia, których intensywnie używamy, zużywają się szybciej. Dlatego ważne jest, by wybierać te wysokiej jakości i odpowiednio o nie dbać. Co szkodzi porcelanie? Przede wszystkim na nagłe zmiany temperatury. Jak o nią dbać, by służyła nam jak najdłużej? Po prostu traktujmy ją z należytą uwagą: nie szorujmy ostrymi gąbkami i szczotkami. W przypadku porcelany zdobionej sprawdź czy rysunki są umieszczone pod szkliwem czy na nim. W przypadku tej drugiej opcji mycie w zmywarce i czyszczenie może być utrudnione. Co jakiś czas możemy odświeżyć ich blask z pomocą nabłyszczacza. A gdy zauważymy na powierzchni talerza drobną sieć pęknięć, oznacza to, że pora wymienić naczynia na nowe. Wybierz naczynia przeznaczone do gastronomii, aby mieć pewność, że będą Ci służyć latami. Taka inwestycja z pewnością się opłaci.

Jaki jest koszt talerzy i czy warto zapłacić za nie więcej? Ceny najtańszych wersji sklepowych zaczynają się od kilku złotych za sztukę. Wraz z kosztami rośnie jakość a rozbieżność cenowa jest bardzo duża. Optymalna cena za talerz do gastronomii wynosi od 20 złotych w górę. Dlaczego warto zapłacić więcej? Przede wszystkim sposób podania oddziałuje na kubki smakowe i decyduje o tym ile zjemy.

Sprawdź naszą ofertę talerzy >

Leave a Comment