Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Termosy gastronomiczne – rodzaje, funkcje, zastosowanie /

termosy na herbatę

Termosy, z których nic się nie wyleje, niecieknące, długo trzymające ciepło i funkcjonalne. Termosy gastronomiczne posiadają to wszystko a nawet więcej. Zostały zaprojektowane z myślą o spełnieniu wymagających kryteriów, dlatego tradycyjne pojemniki nie mają przy nich szans. Poznaj zalety termosów gastronomicznych – rodzaje, funkcje, zastosowanie.

Termosy gastronomiczne to profesjonalne modele występujące w zróżnicowanych rozmiarach i przeznaczeniach. Będą więc takie, które sprawdzą się do gorących napojów jak kawa i herbata, zup i potraw w formie półpłynnej oraz stałej. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie brakuje dostępu do kuchenki a zależy nam na zapewnieniu jeszcze parujących dań i przekąsek. Z ich zalet korzystają firmy cateringowe, a także restauracje i hotele, przy obsłudze konferencji czy spotkań biznesowych.

Jak długo trzymają ciepło?

Termosy profesjonalne są skonstruowane z myślą o różnych sytuacjach i zmiennych warunkach. Dlatego niezależnie czy wybierasz się w daleką podróż czy wyczekujesz na dotarcie spóźnionych gości, możesz być pewny, że zabezpieczone jedzenie nie utraci na wartości. Począwszy od konstrukcji po rozwiązania techniczne a na designie kończąc – te pojemniki są dobrze przemyślane i dlatego gwarantują tak zadowalające efekty. Termos, który zachowuje ciepłotę dania do 8 godzin – to wynik, którego możesz śmiało oczekiwać od profesjonalnych artykułów do gastronomii.
Skupiając się na poszczególnych cechach, prześledźmy w jaki sposób powstają termosy gastronomiczne i czemu zawdzięczają swoje działanie.

To co je wyróżnia

Konstrukcja ze stali nierdzewnej posiada wiele zalet: jest łatwa w utrzymaniu czystości, higieniczna i schludna, wytrzymała oraz neutralna dla jedzenia. Dwie ścianki z pianką termoizolacyjną pośrodku stwarzają doskonałe warunki do zatrzymania ciepła. Dla porównania w przypadku tanich termosów podróżnych przestrzeń między ściankami wypełnia próżnia.

Co jeszcze wyróżnia termosy gastronomiczne? Największym problemem użytkowników zwykłych termosów jest ich nieszczelność. Termosy do transportu żywności są zamykane pokrywą o takiej samej konstrukcji jak ściany i dno naczynia. Dodatkowo uszczelka i zatrzaski działają na podobnej zasadzie co wekowany słoik. Dlatego termosy takie są wyposażone w wentyl odpowietrzający eliminujący podciśnienie. Kolejne ułatwienia to ergonomiczne uchwyty do przenoszenia i elastyczne tworzywo na spodzie chroniące przed zarysowaniem sprzętu i powierzchni blatu.

Nie bez znaczenia jest sposób w jaki dostajemy się do środka termosu. Z naszego doświadczenia wynika, że przywykliśmy do szybkiego zużywania się uszczelek i systemów na kliknięcie, które z czasem także zawodzą. Producenci termosów cateringowych rozwiązali ten problem zaopatrując swoje produkty w kraniki, przez które nalewamy „czyste” zupy i napoje bez strat ciepła, komfortowo i bez rozlewania.

Szeroki wybór

Pojemniki termoizolacyjne mogą przybierać różne rozmiary i kształty, być wykonane z materiałów zapewniających średnie lub bardzo wysokie cechy termoizolacji. Znajdziesz termosy o pojemnościach od 1 do kilkudziesięciu litrów i dostosowane do twoich potrzeb. Modele na potrawy płynne i napoje są dodatkowo zaopatrzone w praktyczne kraniki. Termosy obiadowe działają na takiej samej zasadzie co termosy na napoje, ale są szersze i niższe, by ułatwić dostęp do ich zawartości. Możesz w nich trzymać kaszę, makaron, ziemniaki, potrawy mięsne i rybne... nic się nie zmarnuje.

Podstawowe rodzaje termosów:

termosy konferencyjne – w formie dzbanka z uchwytem, są ozdobą stołu; służą do nalewania kawy i herbaty
pojemniki termoizolacyjne – wykonane z lekkiego polipropylenu, sprawdzą się do transportu dań dla klientów indywidualnych i zbiorowych w kartonach, pojemnikach jednorazowych i GNach
termosy na zupę – stalowe termosy w kształcie garnka, służą do transportu i pracy w trudnych warunkach; dostępne w różnych pojemnościach – od kilku do kilkudziesięciu litrów
termosy z kranem – do zup i napojów zimnych a także gorących; kran ułatwia nalewanie bez potrzeby otwierania wieka.

Dlaczego termos nie chce trzymać ciepła?

Gdy uszkodzimy zewnętrzną ściankę taniego termosu, naruszymy próżnię, która traci swoje właściwości termoizolacyjne. Znacznie częściej mamy jednak do czynienia z rozszczelnieniem przy korku/pokrywce. Grubsza ścianka z wytrzymałego materiału (stal, polipropylen) nie ulegnie tak łatwemu zniszczeniu. Co ważne, termosy wypełnione po brzegi i dużych rozmiarów lepiej trzymają ciepło niż wersje mniejsze i mniej zapełnione. Przed użyciem termos możesz zahartować – wlać do niego gorącej wody, zamknąć i odczekać kilka minut. Jedzenie przekładamy do suchego termosu, ponieważ woda w połączeniu z ciepłem stwarza mikroklimat sprzyjający rozwojowi bakterii.
W termosie możesz także umieścić potrawy i napoje zimne – termoizolacja zadziała i w tym przypadku a ścianki pozostaną długo chłodne.

Beata

Leave a Comment