Przejdź do treści
Wczytuję...
 22 270 61 13
 biuro@gastrochef.pl 
 Trakt Brzeski 35, 05-077 Warszawa

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Szpatuły do lodów – serwowanie i garnirowanie deserów /

lody czekoladowe

Smak, sposób podania i wykończenie (garnirunek) – wszystkie te cechy mają wpływ na ogólne wrażenia z jedzenia. Jeśli chcesz aby twój deser prezentował się jakby pochłonął dużo czasu i wysiłku, postaw na jeden z kilku prezentowanych sposobów. Wykorzystaj np. szpatuły do lodów – serwowanie i garnirowanie deserów nigdy nie było prostsze.

Sposób ułożenia potraw a nawet dobór naczyń – w gastronomii nic nie jest dziełem przypadku. Dlatego jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na swoich gościach, wypróbuj sposoby najlepszych szefów kuchni, którzy z serwowania potraw uczynili sztukę podaną na talerzu. Ćwiczenie czyni mistrza a w tym przypadku jest szczególnie... słodkie.

Zacznijmy od krótkiej historii...

Sezon na lody zaczął się z pierwszymi promieniami wiosennego słońca gdzieś w latach 30' ubiegłego wieku. Wtedy do Polski trafiły pierwsze maszyny do lodów. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się także na domową produkcję tych słodkich deserów, ponieważ chcą być pewni tego, co jedzą. Jak zaczęła się historia zmrożonych przekąsek? Podobno pierwsze lody odkryto w Azji, podobnie jak sorbet, który oryginalnie wywodzi się z Iranu. Dziś desery lodowe to nie tylko zwykłe gałki lodowe a mrożone napoje, koktajle i ciasta z tym dodatkiem (np. deser bezowy).

Styl lodów włoskich i amerykańskich w Polsce

Najpopularniejsze polskie desery lodowe to bez wątpienia lody z budek, od których wszystko się zaczęło. Początki polskich lodów z automatu sięgają początku XX wieku.

Lody włoskie zawdzięczają swoją nazwę automatom do zimnych deserów, które dotarły do Polski w latach 30. 20 wieku i spopularyzowały kręcone stożki w waflu. Termin lody włoskie jest umowny, np. w Stanach Zjednoczonych to lody miękkie, ponieważ są nieco cieplejsze (podawane w temperaturze -4oC) i mocno napowietrzone a przez to delikatniejsze od lodów amerykańskich.

Lody amerykańskie są bardziej zmrożone (do -15oC), gęstsze i formuje się je w kształt ciasnego świdra. Smak zawdzięczają mniejszemu napowietrzeniu, przez co nie są tak kremowe i delikatne w smaku. W Stanach Zjednoczonych mianem lodów włoskich (italian ice) określa się sorbety stworzone ze zmiażdżonych mrożonych owoców i wody, bez dodatku mleka.

Przepis na domowe lody jak dawniej

Do stworzenia prostych lodów nie potrzebujemy specjalnego sprzętu a przepis na nie jest banalnie prosty. Wystarczy połączyć wysokoprocentową śmietankę z ulubionym składnikiem – owocami, czekoladą, kruchym ciasteczkami, kawą lub alkoholem... Im lepiej napowietrzymy (ubijemy) śmietankę, tym delikatniejszy smak uzyskamy. Lody mrozimy w szczelnym pojemniku z dala od innych produktów, ponieważ lubią wchłaniać zapachy, szczególnie mięsa. W lodach domowych nieuniknione są kryształki lodu. W warunkach przemysłowych pozbywa się ich mrożąc lody z pomocą ciekłego azotu.

I choć smak prawdziwych lodów jest podobno nie do podrobienia, to zamiast mleka możesz użyć proszku ryżowego. W ten sposób powstanie deser, który mogą jeść dzieci i dorośli uczuleni na laktozę.

Jak serwować lody?

Desery lodowe to uczta dla podniebienia i oczu. Poświęć chwilę na wybór odpowiedniego naczynia, które najlepiej uwydatni kolory i kształty serwowanego dania.

Użyj przezroczystego pucharka do deserów lub kompotierki, a w przypadku ich braku nawet małej, prostej miseczki. Lody mogą być uzupełnieniem ciast na gorąco i wtedy warto podawać je na głębszych talerzykach, by nie zabrudzić wszystkiego dokoła. Desery lodowe można mrozić w szklankach (upewnij się, że twoje naczynia się do tego nadają) i przyozdabiać tuż przed podaniem.

Jak nakładać lody? Efekt równych, okrągłych kulek uzyskasz z porcjonerem – gałkownicą do lodów. Bardziej fantazyjne kształty gwarantuje szpatuła do lodów czyli wyprofilowana łyżka. Dzięki niej stworzysz niepowtarzalne kształty zgodnie z najnowszymi trendami. Lody tajskie czyli ruloniki lodowe możesz nałożyć prosto z kuwety wykorzystując szpatułę do hamburgerów – o szerokim i płaskim nożu. Lody przed podaniem powinny lekko odtajać żeby łatwiej z nich formować. Pamiętaj aby wybierać łyżki do lodów wykonane ze stali szlachetnej, która nie połamie się pod naporem siły.

Dekorowanie lodów

Mniej znaczy więcej? Nie w przypadku deseru, który możesz ozdobić na wiele sposobów. Garnirowanie zimnych przekąsek może być zaskakujące, ale nigdy przypadkowe.

Zachowaj balans między porcją lodów a ilością dodatków. Co możesz wykorzystać? Owoce, nie tylko te tradycyjne. Ciekawym urozmaiceniem będzie awokado lub tradycyjne jabłka blanszowane z cynamonem. Azjatyckie przyprawy, np. ostre wasabi w połączeniu z lodami nadaje im soczystego pistacjowego koloru. Inny trend to podanie lodów w wydrążonym owocu, np. pomarańczy. Środek może posłużyć oczywiście do przyozdobienia.

Podstawowa zasada mówi, aby użyte dekoracje były jadalne i pasowały do dania. Główny składnik, w tym przypadku lody, umieszczamy na środku talerza. Ładna i szybka polewa to tzw. kratka czyli przecinające się pionowe i poziomie paski (mogą wystawać poza brzegi deseru). Pamiętaj, by robić to szybko i sprawnie, bo lody nie mogą czekać. Jeszcze tylko łyżeczka i można zaczynać ucztę.

Beata

Leave a Comment