Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Salaterki, miseczki, kompotierki – co w nich podawać? /

miska szczęścia

Jedzenie smakuje i wygląda lepiej, ładnie podane. Kompletowanie zastawy stołowej może być jednak sporym wyzwaniem, nie tylko pod względem wizualnym. Do czego służą poszczególne elementy i jak nie popełnić towarzyskiego faux pas? Wyjaśniamy po co są salaterki, miseczki, kompotierki – co w nich podawać?

Miski występują w różnych rozmiarach, kształtach i stylach, dlatego nie raz z zaciekawieniem pytamy siebie: Do czego mi one posłużą? Te ozdobne i praktyczne naczynia pomogą przygotować potrawy, które wyglądają pysznie jeszcze przed skosztowaniem. Sprawdzą się przy wielu okazjach i są na tyle uniwersalne, by dać Ci swobodę wyboru do czego posłużą tym razem.

Salaterka na sałatkę

Jak podawać sałatkę? Na jednym talerzu z obiadem czy w oddzielnej miseczce? A może w jednej dużej misce, by goście sami nakładali jej dowolną ilość? Równie praktyczne co efektowne jest serwowanie sałatki w formie gotowego do zjedzenia czekadełka. Bez względu na nasze preferencje, miski na sałatkę są niezbędne w każdej kuchni. Salaterki, pomimo tego co sugeruje nazwa, to nie tylko naczynia małe, w którym zmieścisz niewielką porcję sałatki, ale także większe miski do obsłużenia całej rodziny. Komplet miseczek z jednej linii można wykorzystać do nakrycia całego niemal stołu. Zastąpią półmiski do ryby i ziemniaków, mniejsze pomieszczą dodatki (oliwki, sery) lub sosy. A na deser możesz w nich podać słodkie przekąski. To chyba najbardziej uniwersalne elementy zastawy stołowej.

Kompotierka do deserów

Tradycyjna, nieco zapomniana dziś nazwa odnosiła się do małych ozdobnych miseczek na desery. Nasze babcie podawały w nich galaretki z owocami i bitą śmietaną, leguminę czy kompot z owocami jedzony łyżeczką. Dziś moda na te słodkości przeminęła a wraz z nimi typowe kompotierki, choć nadal można spotkać je w odświeżonej formie. Już nie szklane a porcelanowe, bez podstawki i pokrywki, ale z równą mocą przywodzą na myśl beztroskie czasy dzieciństwa. Taką miseczkę z pewnością posiada każdy w swoim domu. Czy wykorzystamy ją jako kompotierkę do deserów zależy już tylko od naszej inwencji. Kompotierek szukaj pod nazwą małe salaterki a uzyskasz dużo więcej zróżnicowanych wyników. Zwróć uwagę na te o klasycznych kształtach nawiązujących do tradycji lub te bardziej oryginalne.

Jaką miskę wybrać?

Miski i miseczki występują w szerokiej gamie kolorów i materiałów. Mogą być wykonane z plastiku, szkła, ceramiki, porcelany, drewna, kamionki. Najczęściej o owalnym kształcie, ale nie jest to regułą. Różnią się głębokością, co ma decydujące znaczenie w przypadku liczby podejmowanych gości. Każda miska o przeznaczeniu gastronomicznym powinna posiadać symbol dopuszczenia do kontaktu z żywnością. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość mycia w zmywarce i podgrzewania w mikrofali czy zapiekania w piekarniku.

Najbardziej eleganckie są miski porcelanowe, w których serwujemy sałatki z majonezem i sosem a także ryby na ciepło i na zimno. Wyjątek stanowią sałatki warstwowe, które wyeksponują miski przezroczyste. Miski drewniane i bambusowe sprawdzą się w przypadku dań kuchni azjatyckiej i są zalecane do przechowywania ryżu. W małych miseczkach ceramicznych podasz zupę, sałatki, owoce, warzywa, w najmniejszych przekąski i sosy.

Nie zapomnij o dodatkach

Każde danie podane w głębokiej misce wymaga odpowiedniej oprawy czyli sztućców. Sztućce do sałaty zawsze występują w parze, chyba że mamy do czynienia ze szczypcami. Ich rączki są odpowiednio dłuższe, by bez problemu dostać się do głębokich warstw, gdzie spływa sos.

Zazwyczaj dobiera się je do miski lub pozostałych sztućców obiadowych. Małe salaterki podajemy z podstawką – talerzykiem, jeśli znajduje się w nich danie główne lub takie w mniej zwartej formie, które łatwo brudzi, np. zupa czy gulasz. Zasady savoir-vivre podpowiadają, że do misek trafiają zupy zabielane i z dodatkami. Do zup pitnych takich jak barszcz czerwony lub rosół odpowiedniejsze są bulionówki czyli naczynia z uszkami.

Salaterki są wspaniałym wyjściem w przypadku szwedzkiego stołu, ponieważ oddzielą od siebie poszczególne produkty służące do skomponowania dania. Jedna duża miska z sałatą i wiele mniejszych miseczek na sosy i warzywa wyglądają schludnie i przedłużają świeżość dania. Miseczki sprawdzą się także do tworzenia fondue na słodko i słono. Umieść w nich ulubione owoce, warzywa, krakersy i zatapiaj w czekoladowej lub serowej fontannie.

Miseczki do przystawek, miski do zup, salaterki do serwowania… Ich przeznaczenie jest naprawdę szerokie i wcale nie musi ograniczać się do jednej potrawy. Wystarczy wybrać uniwersalny model w stonowanym kolorze by móc cieszyć się jego użytecznością przez długie lata, niezależnie od panującej mody. Odnośnie trendów, czy słyszałeś już o bowl food (z ang. miska jedzenia) czyli sposobie jedzenia na punkcie którego oszalał cały świat? Wystarczy, że swoje naczynie wypełnisz ulubionymi składnikami i już masz gotowe sycące i zdrowe poke bowl (z rybą) lub wegańską buddha bowl. Smacznego!

Beata

Leave a Comment