Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Regały gastronomiczne do chłodni, kuchni i zapleczy /

kuchnia

Ograniczona powierzchnia robocza w połączeniu z przytłaczającą ilością produktów i sprzętów potrzebnych w codziennej pracy to chleb powszedni branży gastronomicznej. Już na etapie planowania zagospodarowania przestrzeni warto pomyśleć o rozwiązaniu problemu przechowywania, które będą rosły współmiernie do rozwoju firmy. Regały gastronomiczne do chłodni, kuchni i zapleczy są jednym z pomysłów, który może usprawnić działanie sklepu, restauracji i innych zakładów przemysłowych.

Regały gastronomiczne występują w różnych wariantach wykończenia, materiału i rozmiarach pozwalając na wybór tego najlepiej spełniającego nasze oczekiwania. Czy potrzebujesz regału chłodniczego, regału – ociekacza a może planujesz powiększyć część magazynową na suchą żywność? Przyjrzyj się dostępnym opcjom i wybierz taką, która odpowiada postawionym kryteriom. Dowiedz się jakie podstawowe normy powinien spełniać dobry regał gastronomiczny do profesjonalnych zastosowań.

Regały kuchenne do styczności z żywnością

Podstawowe wymaganie regału kuchennego dotyczy jego przystosowania do kontaktu z żywnością. Oczywiście, mięso, warzywa, owoce i nabiał będą umieszczane w bemarach lub pozostaną w swoich oryginalnych opakowaniach, ale brudzenie półek jest nieuniknione. Tworzywa niezabezpieczone w odpowiedni sposób mogą ulec zniszczeniu podczas wielokrotnego czyszczenia, np. metal może rdzewieć. Powierzchnie regałów szczególnie tych w kuchni będą poddawane częstemu i dokładnemu myciu, dlatego dobrze gdy będą odporne na wodę i detergenty. Jeśli dodatkowo mają możliwość łatwego rozłożenia i umycia części w zmywarce, skróci to czas przeznaczony na porządki i zapewni jeszcze lepsze efekty sprzątania.

Co w przypadku, gdy produkty spożywcze muszą być chłodzone lub mrożone? Zwróćmy uwagę na minimalną temperaturę użytkową, która powinna umożliwić trzymanie regału w ekstremalnych warunkach. Nie mniej ważna jest siła udźwigu, ponieważ mrożone produkty zwiększają swoją wagę. Stelaże metalowe i wzmacniane stalą będą w stanie wytrzymać ładowność nawet 200kg na jednej półce.

Solidne regały do magazynowania

Zaletą kuchennych regałów magazynowych jest przemyślany rozmiar i kształt umożliwiający modyfikacje. Zdejmowane półki i regulowany poziom każdej z nich pomieści przedmioty o najbardziej nieregularnych kształtach. Do mniej ustawnych pomieszczeń polecane będą regały narożne i takie w kształcie litery U. Wersja regału gretingowego z niepełnymi półkami powinna stanąć w pomieszczeniu do zmywania a także obok zlewu na kuchni, by suszyć łopatki, patelnie i garnki nie nadające się do czyszczenia w zmywarkach.

Jednym z największych wyzwań jest magazyn suchy – zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, które mieści mąki, kasze, makarony, konserwy, przetwory, zapasy przypraw i tysiące innych produktów, które trzymamy „w pogotowiu”. Kolejne wyzwanie to pokój z zastawą stołową, bemarami i pokrywkami, od których ciężaru potrafią wygiąć się półki. Regał z dużym udźwigiem powinien posiadać solidne, grube półki i być stabilny, żeby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę przechowywania.

Zalety regałów gastronomicznych:

  • dodatkowa przestrzeń dla pracowników na ich akcesoria, naczynia i produkty spożywcze pomaga zachować porządek na stanowisku pracy
  • maksimum pojemności przy zachowaniu niewielkich rozmiarów plus duży udźwig
  • wielofunkcyjne rozwiązanie do zastosowania w magazynie, spiżarni, chłodni, mroźni, zmywalni, sklepie, piekarni, masarni...
  • wykonane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością
  • łatwe do utrzymania w czystości, nadające się do mycia w zmywarce
  • mnogość rozmiarów i kształtów dostosowanych do różnych pomieszczeń

 

Regały gastronomiczne polipropylenowe vs metalowe

Na rynku regałów gastronomicznych zdominowanych przez regały stalowe i aluminiowe warto zwrócić uwagę na regały z tworzyw sztucznych. Posiadają one zalety klasycznych stojaków, ale pozwalają na większą mobilność. Są nie tylko lżejsze i łatwiejsze w przenoszeniu, ale dają się także dostosowywać do naszych potrzeb. Stabilność i wytrzymałość zawdzięczają wzmocnieniom na łączeniach i stalowym rdzeniom słupków. Części takiego regału łatwo zdjąć i ponownie założyć, co pomaga w utrzymaniu higieny. Regały polipropylenowe nie chłonie wody i jest bezwonny a jego właściwości fizyczne i chemiczne nie zmieniają się pod wpływem wysokich i niskich temperatur. Jest odporny na działanie kwasów, związków zasadowych i soli. Nie chłonie zabrudzeń i jest łatwy w czyszczeniu. Posiada wysoką wytrzymałość mechaniczną. Jest produktem bezpiecznym i używanym od lat w produkcji pojemników na żywność czy zabawek.

Wybór odpowiedniego regału nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Wśród wielu opcji warto zwrócić uwagę na rozwiązania uniwersalne, dla których znajdzie się wiele zastosowań.

Beata

Leave a Comment