Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Ręczny blender czy mikser przemysłowy – jak wybrać najlepszy? /

łopatki blendera

Funkcjonalne, proste w obsłudze i niezawodne – w dużym skrócie – takie powinno być każde urządzenie kuchenne. W przypadku robota do zadań profesjonalnych nasze wymagania rosną a współmiernie do nich koszta. Tylko czy warto inwestować w ręczny blender czy mikser przemysłowy – jak wybrać najlepszy?

Mikser/blender to artykuł pierwszej potrzeby, gdy myślimy o kompletowaniu drobnego sprzętu gastronomicznego. Tak, on także mieści się w tym dziale, tuż obok szatkownicy i frytkownicy. Ciężko mówić o poręczności blendera przypominającego mieszadło do zaprawy, ale nie to jest jego dominującym zadaniem. W przeciwnym razie wybralibyśmy urządzenie ze sklepu z domowym AGD – lekkie, małe, designerskie i na dłuższą metę bezużyteczne. Dlaczego więc mikser przemysłowy?

Do czego posłuży mikser?

Zaczynając od podstaw, mikser służy do mieszania wyrabianych produktów. Co możemy miksować z jego pomocą? Ugotowane warzywa na zupę-krem, ziemniaki na puree oraz ryby i jarzyna na kremy, owoce na przeciery, połączyć sos ze śmietaną itd. W skrócie, wszystko czemu chcesz nadać gładkiej konsystencji a nadaje się do jedzenia. Kto korzysta z profesjonalnych mikserów? Restauracje, stołówki, firmy garmażeryjne, żłobki. Dlaczego warto zainteresować się ręcznym blenderem przemysłowym? Przy stosunkowo małych rozmiarach cechuje go duża moc, dzięki czemu zapewnia nieprzerwaną pracę przez długi czas. Ostre noże wykonane ze stali nie stępią się tak łatwo i posłużą do miażdżenia twardych produktów. Jeśli ciekawi cię dokładny opis urządzenia, czytaj dalej.

Zalety i wady miksera przemysłowego

Przed zakupem przeglądamy, wybieramy i porównujemy ceny oraz cechy poszczególnych modeli. Na przykładzie artykułów gastronomicznych uznanej marki Robot Coupe dokonamy podobnego studium tematu, aby pokazać jak bogaty wybór mamy w obrębie tylko jednego producenta. Porównanie nie będzie zatem oderwane od prawdziwych realiów rynkowych.

Zalety

Mały korpus – wielka moc. Tak w skrócie można opisać profesjonalne ręczne blendery. Stosunkowo mały, ponieważ nawet jeśli przypomina wyglądem domowe odpowiedniki (np. mini MP 240 Combi), to jest od nich większy i cięższy. Ten defekt rekompensuje swoją mocą: 2000-12500 obrotów na minutę przy 2-óch kilogramach wagi.

Szybki montaż i demontaż. Podstawa, nóż, osłona, dzwon i trzepaczka są w całości demontowalne i wykonane ze stali nierdzewnej. Pomaga to zachować czystość i najwyższą higienę urządzenia. Przemyślana konstrukcja i materiały zapewniają dodatkowo większą wytrzymałość.

Wszechstronność. Końcówki do blendera umożliwiają wykonanie jeszcze większej ilość prac jednym urządzeniem. Nóż posłuży do sporządzenia zup, sosów. Tarcza do emulgowania napowietrzy masło oraz sosy, by stały się delikatniejsze i puszyste. Funkcja trzepaczki pozwala na stworzenie ciasta naleśnikowego, kremu czekoladowego, śmietany i bitej śmietany w ułamku chwili.

Podsumowując: Miksery przemysłowe to wytrzymałe urządzenia o dużej mocy przerobowej. Umożliwiają obróbkę dużych ilości szybko i efektywnie. Dostępność kompaktowych modeli umożliwia wygodną obsługę także przez kobiety. Dodatkowy plus: możliwość pracy pulsacyjnej.

Wady

Chociaż jest ich niewiele, to z pewnością występują i wynikają chociażby z warunku konstrukcyjnego. Trzymając duży blender mamy zajęte obie ręce. Reszta pracy na kuchni odbywa się wtedy bez naszego udziału. Mniejsze modele, jak wspomniany wcześniej „mini” umożliwia trzymanie za uchwyt jedną ręką a drugą podtrzymywanie miski. W systemach profesjonalnych do wyboru mamy niewiele prędkości, przeważnie dwie. Urządzenia przy długiej i wytężonej pracy, np. podczas kruszenia lodu, mogą się przegrzewać. Należy wtedy odczekać wymagany czas, aż znów będą gotowe do pracy. I oczywiście cena, która jest wysoka, ale z drugiej strony, gwarantuje coś jeszcze: dostępność części zamiennych do modeli, np. uszczelek czy łopatek. Płacąc większą kwotę za robot wiemy, że w razie zużycia jednego elementu, model nie wyląduje w koszu. Dlatego opieka pogwarancyjna jest także dużo pewniejsza niż w przypadku tanich, niestety, jednorazówek.

Podsumowując: Jeśli potrzebujesz niezawodnego urządzenia, bo nie pieczesz jednego, ale kilkanaście ciast w ciągu tygodnia, postaw na robota, z którego będziesz miał dużo pożytku.

Ręczne blendery to niewielkie urządzenia, które ułatwiają pracę w kuchni i nie raz wyręczają w żmudnych czynnościach. Po co kroić, gdy można siekać z pomocą noży w zawrotnej prędkości? Nie oszukujmy się, czasami zwyczajnie nie mamy ochoty rozstawiać dużego sprzętu do zadania, które moglibyśmy wykonać szybciej i łatwiej. Bez niepotrzebnego brudzenia. Właśnie po to powstały miksery przemysłowe do gastronomii, których użycie wymaga od nas minimum wysiłku.

Beata

Leave a Comment