Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Podstawowe noże kuchenne jakich naprawdę potrzebujesz /

ostrze noża

To nie jest poradnik o kolejnych niezbędnych nożach do Twojej kolekcji, wierzymy bowiem, że każdy profesjonalista posiada cały przekrój ulubionych narzędzi, z którymi się nie rozstaje. Jeśli jednak zależy Ci na doposażeniu kuchni w niezawodne i najbardziej uniwersalne noże, które docenią nawet najbardziej wybredni kucharze, to dobrze trafiłeś. Przedstawiamy podstawowe noże kuchenne jakich naprawdę potrzebujesz w swoim zakładzie pracy.

Spośród całej gamy noży wyselekcjonowaliśmy 10 typów o najbardziej uniwersalnych ostrzach, których często brakuje nawet w najlepiej doposażonych osobistych pokrowcach. Sprawdzą się przy podstawowych zadaniach takich jak szatkowanie, krojenie, nacinanie, wykrawanie, filetowanie i obieranie. Wybierz te, które najlepiej odpowiadają profilowi kuchni i czekaj na efekty pracy. Uwaga: mogą Cię zaskoczyć.

3 rodzaje ostrzy i ich zastosowanie

Noże kuchenne to najważniejszy element wyposażenia kucharskiego stanowiska pracy. Bezpośrednio wpływają na wygląd serwowanych dań, które oceniają goście. Tanie noże (może) sprawdzą się w niewymagających warunkach domowych, ale w przypadku wytężonej pracy szybko stracą swoją funkcjonalność. Dlatego inwestycja w noże profesjonalne jest tak ważna i opłacalna. Oto podstawowe rodzaje ostrzy wraz z zastosowaniem, które pomogą Ci zaspokoić wymagania stawiane przez profil działalności.

Nóż szefa kuchni/nóż Santoku

Nóż szefa kuchni nazywany także najbardziej uniwersalnym spośród wszystkich noży rzeczywiście cechuje się szeroką wszechstronnością. Niektórzy wprawni kucharze potrafią go wykorzystać do każdego zadania: cięcia, krojenia i szatkowania. Jego japoński odpowiednik nóż Santoku posiada żłobienia wzdłuż ostrza, które w teorii zapobiegają przywieraniu jedzenia. Biorąc pod uwagę naprawdę różne zdolności poszczególnych kucharzy, ten nóż może okazać się tak samo pomocny jak i ograniczający w działaniu. Jego plusem jest szerokie i grube ostrze, które dobrze poradzi sobie z dużymi i/lub twardymi produktami.

Nóż do filetowania

Nóż do filetowania i wykrawania – niezbędny, gdy zależy nam na gładkim oddzieleniu mięsa od kości i skóry. Klinga jest odpowiednio wąska, długa i elastyczna, aby pracować z dużą precyzją. Ostry czubek pomaga wsunąć się w każdą szczelinę. Z jego pomocą wyporcjujemy najdelikatniejsze nawet mięso. Każdy inny nóż użyty w jego miejsce poszarpie brzegi a my stracimy tylko czas, produkt i pieniądze. Do sprawiania ryb i kurczaka zaleca się klingę bardziej giętką, zaś do czerwonych mięs twardszą.

Nóż do obierania i warzyw

Niewielki rozmiar, gładkie lub ząbkowane ostrze i wiele zastosowań. Mały nóż uniwersalny jest niezastąpiony, gdy zależy nam na precyzyjnym, małym cięciu. Z jego pomocą usuniesz szypułkę z pomidora, pokroisz delikatny biały ser, oskórujesz miękki, dojrzały owoc i usuniesz jego nasiona. Zastosujesz go do wszystkich drobnych prac, które wymagają ostrożności. Wyprofilowany podobnie jak nóż do trybowania, ale jest od niego zdecydowanie krótszy. Czasami spotkasz się z oddzielnym nożem do obierania, ale mały nóż do warzyw w większości przypadków może go zastąpić.

Najbardziej uniwersalny nóż kuchenny

Czy istnieje jeden uniwersalny nóż kuchenny, który zaspokoi wymagania wszystkich? Oczywiście nie a wynika to z podstawowej zasady, że nóż dobiera się do dłoni. Istnieje jednak kilka cech, które decydują o pozytywnym odbiorze noża: wygodna rękojeść, stabilna i wyważona konstrukcja, waga odpowiadająca rozmiarowi, ostrze o optymalnej długości – nie za długie, nie za krótkie. Nóż powinien odpowiadać konkretnemu przeznaczeniu, a zarazem na tyle uniwersalny, by mógł posłużyć także do innych zadań. Najbardziej wszechstronne są ostrza gładkie, nie ząbkowane, które mogą pozostawiać charakterystyczne ślady na produkcie.

Marka – cena – jakość

Spośród wszystkich dostępnych noży wybrać te najlepsze – to nie lada wyzwanie. Aby usprawnić cały proces odpowiedz na pytanie jaki nóż i do czego jest Ci potrzebny – to możliwie zawęzi wybór do marki i ceny. Jakich noży z pewnością nie wybierać? Tanich, które są tak naprawdę jednorazowe i nawet jeśli świetnie służą Ci w domu, to powinny tam pozostać. Każda klinga traci z czasem swoją ostrość. Umiejętne używana ostrzałka przywraca jej fabryczną świeżość, ale tylko w przypadku wysokogatunkowego materiału – stali lub ceramiki z domieszkami poprawiającymi wytrzymałość. Niska cena równa się niskiej jakości stopu, który jest walcowany, wykrajany z formy i często nawet nie zahartowany. Im lepsza jakość, tym większa przyjemność z używania, która będzie trwać.

Jak dbać o zakupiony nóż

Noże europejskie zachowują dobry stosunek jakości do ceny i są przystosowane do wykorzystania w kuchni naszego regionu. Zdecydowanie mniej wymagające są noże z metalu, które jest łatwiej ostrzyć, są mniej kruche i bardziej elastyczne od noży ceramicznych. Z drugiej strony mogą wchodzić w reakcje z kwasami owocowymi, co z czasem może przyczynić się do korodowania. Należy więc myć je w letniej wodzie po każdym użyciu i co ważne – wycierać do sucha. Noży nie myjemy w zmywarkach – wysoka temperatura nieodwracalnie zniszczy stal. Aby przedłużyć żywotność ostrza nie doprowadzamy do jego całkowitego stępienia, ale często podostrzamy z pomocą musaka.

Beata

Leave a Comment