Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jaka szafa chłodnicza do gastronomii? /

mrożone owoce

Szafy chłodnicze to rodzaj profesjonalnej lodówki gastronomicznej. Są szeroko stosowane w sklepach i punktach gastronomicznych do prawidłowego przechowywania zróżnicowanych produktów spożywczych. Choć mogą przybierać różne formy, to ich zadanie jest takie samo: zapewnić jak najlepsze warunki chłodnicze przy minimalnych stratach energii. Podpowiadamy jakie szafy chłodnicze do gastronomii będą najlepsze i dlaczego.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje szaf chłodniczych i czym się różnią?

  • Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

  • Na co zwrócić uwagę przed zakupem szafy chłodniczej?

Szafy chłodnicze to coś więcej niż lodówki do przechowywania żywności. To urządzenia o zróżnicowanych rozmiarach i wyglądzie oraz przeznaczeniu. Istnieją typy lodówek przemysłowych przeszklonych, czyli gabloty ekspozycyjne na napoje używane w barach i restauracjach. W sklepach spotkamy się z szafami chłodniczymi przesuwnymi, zaś w cukierniach z regałami chłodzącymi na ciasta i inne słodkości potrzebujących niskiej temperatury. Wybór, jak widać, jest szeroki, a to dopiero początek.

Czym się kierować przy wyborze chłodziarki do gastronomii?

Z reguły zaczynamy od przejrzenia dostępnych pojemności mierzonych umownie w litrach i ściślej określanych w Gastro Normie. Tzw. Gastronorm obowiązuje we wszystkich profesjonalnych urządzeniach dla stosowania bemarów gastronomicznych. Kolejny podstawowy warunek to zakres i rodzaj temperatury. Przeważnie mamy do czynienia z dwoma wariantami chłodniczymi – statycznym i wentylowanym zapewniającym niską, ale dodatnią temperaturę. Istnieją też takie lodówki oferujące mieszaną temperaturę, z oddzielnymi ogniwami.

Położenie agregatu górne lub dolne – nie ma znaczenia dla funkcjonowania chłodziarki, ale trzeba zauważyć, że pomniejsza wnętrze i od nas zależy w której części wolimy mieć go więcej. Nie bez znaczenia jest także wygląd - on zdradza z jaką klasą urządzenia mamy do czynienia. Stal nierdzewna jest opcją zdecydowanie najdroższą, ale też najlepszą - posłuży wiele lat. Tańsze będą obudowy lakierowane lub galwanizowane. Przeszklone drzwi przesuwane będą odpowiedniejsze do ekspozycji towaru i zachęcą do kupna. Otwierane i zabudowane mają za zadanie ukryć wnętrze nie tak przyjemne dla oczu.

Co i jak przechowywać w lodówce?

Banalne pytanie i nie tak oczywista odpowiedź jak mogłoby się wydawać. Wiemy, że niektóre grupy produktów mają szczególne wymagania. Przy dużym zróżnicowaniu spożywczym korzystamy z systemu, w przeciwnym razie jedzenie ulegnie szybkiemu zepsuciu. W szafie chłodniczej możemy przechowywać owoce, warzywa, mięso i wędliny, nabiał i sery. Szczególny przypadek stanowią jajka – one wymagają oddzielnej lodówki z uwagi na możliwość skażenia salmonellą.

W gastronomii mamy do czynienia z kilkoma rodzajami chłodziarek a szafy chłodnicze należą do jednych z największych w tej grupie. W idealnej sytuacji surowe mięso, ryby oraz warzywa i owoce są trzymane oddzielnie, w rzeczywistości jednak mało który lokal może sobie na to pozwolić. Mała przestrzeń kuchni zmusza do maksymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni, dlatego szafy do chłodzenia często mieszczą różne produkty z różnych grup spożywczych.

Jak rozmieszczać produkty w lodówce?

Na samej górze układamy owoce i warzywa, pod nimi nabiał, niżej upieczone mięso oraz wędliny. Najniższe półki są przeznaczone dla surowego mięsa. Każdy produkt umieszczamy na podstawce lub w pojemniku GN z pokrywką/folią na wierzchu. Nie dopuszczamy do pozostawiania produktów luzem, ponieważ stwarza to warunki do rozprzestrzeniania drobnoustrojów i mieszania się zapachów. Świeże ryby w miarę możliwości także powinny trafić do oddzielnej chłodni, umieszczone w pojemniku GN, przykryte i podpisane.

Utrzymanie porządku w lodówce ma także swoją inną zaletę, pomaga w wydawaniu produktów zgodnie z zasadą FIFO. Zasada first in first out oznacza, że produkty z krótszą datą do spożycia zajmują miejsce na przodzie półek i po nie sięgamy w pierwszej kolejności. Jeśli coś otwieramy, przekładamy to z oryginalnego opakowania do bemarka i opisujemy datą początkową i końcową, aby mieć kontrolę nad rotacją zapasów i przede wszystkim jakością wydawanych dań.

Idealna temperatura do przechowywania:

  • mięsa i nabiału - około 3 stopnie C
  • owoców i warzyw - 8 stopni C; najważniejsze, by nie była bliska 0, ponieważ to spowoduje zamarzanie wody i ich nadpsucie
  • ryb - około 2 stopnie C.
  • alkoholi - 8 stopni C; w przypadku napojów nieprocentowych ta wartość może być już wyższa.

Najważniejsza jakość

Szafa chłodnicza zapewnia stałą temperaturę chłodzenia w całym wnętrzu. O jakości chłodzenia mówi klasa klimatyczna czyli zakres warunków zewnętrznych, które nie wpływają negatywnie na pracę lodówki. Im lepsza klasa klimatyczna, tym wyższa temperatura może panować na kuchni. To szczególnie istotne w przypadku małych pomieszczeń z kuchenkami, zmywarkami i piecami na jednej przestrzeni. Temperaturę kontrolujemy za pomocą dodatkowych termometrów wewnętrznych. Nie opieramy się tylko na wyświetlaczu umieszczonym fabrycznie nad drzwiami na wypadek, gdyby uległ awarii. Ponadto warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych cech, takie jak:

  • dopuszczalne obciążenie półek (przechowywane produkty wraz z bemarami mogą być bardzo ciężkie) oraz możliwość szybkiego wyjęcia i dostosowania ich poziomu

  • proste wykończenie i surowy wygląd, które ułatwią codzienne sprzątanie i dotarcie do każdego zakamarka (np. szybki demontaż prowadnic)

  • zawias z domknięciem, który zapewni nas, że szafa nie jest otwarta

Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu lub do odwiedzenia naszego sklepu internetowego i stacjonarnego. Posiadamy ogromne doświadczenie i tylko sprawdzonych dostawców. Cechuje nas terminowość w działaniu i wysoka jakość świadczonych usług. Chętnie doradzimy, pomożemy skompletować odpowiedni zestaw szaf chłodniczych, a przy większych zamówieniach zaoferujemy niższe ceny. Zapraszamy!

Beata

Leave a Comment