Przejdź do treści
Wczytuję...
 22 270 61 13
 biuro@gastrochef.pl 
 Trakt Brzeski 35, 05-077 Warszawa

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jak wyczyścić przypalony garnek domowymi sposobami? /

lśniący garnek

Każdemu chociaż raz zdarzyło się zapomnieć o potrawie pozostawionej na gazie. Efekt? Łatwy do przewidzenia, ale trudny do zaakceptowania. Zanim zaczniesz szukać nowego naczynia sprawdź jak wyczyścić przypalony garnek domowymi sposobami. Tak, istnieje ich kilka i każdy z nich będzie odpowiedni do innego typu garnka. Sprawdź co zadziała na przypalony garnek ze stali nierdzewnej, przypalony garnek emaliowany, przypalony garnek żeliwny i przypalony garnek ceramiczny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy sól i cytryna pomogą na przypalenia?
  • Jak czyścić garnek ze stali nierdzewnej?
  • Przypalony garnek emaliowany – sposoby
  • Jak wyczyścić przypalony garnek żeliwny?
  • Czy garnki ceramiczne się przypalają?
  • Jakie garnki nie przywierają?
  • Co na przypalony garnek – podsumowanie

Czy sól i cytryna pomogą na przypalenia?

Ciemne plamy na spodzie i bokach podchodzące czasem do rączki rondelka świadczą o tym, że do gotowania używasz zbyt dużego ognia. Płomienie nie powinny wychodzić poza spód garnka, inaczej niszczą powłokę, którą ciężko będzie odbudować. Możesz spróbować ją wyczyścić z pomocą mleczka o drobnych drobinkach ściernych i twardszą stroną gąbki (najlepiej nowej, o zwartej strukturze). Pod czarnym osadem znajdują się najpewniej resztki niezmywanego miesiącami jedzenia i tłuszczu, które pod wpływem wysokiej temperatury przywarły do garnka tworząc twardą powłokę. Przed rozpoczęciem czyszczenia garnek najlepiej wymoczyć kilkanaście minut w gorącej wodzie z detergentem. Na przyszłość po każdym gotowaniu nie zapomnij czyścić garnka także z zewnątrz.

Zwęglone resztki są twarde jak kamień i nie dają się łatwo usunąć? Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym pozbędziesz się uporczywych przypaleń wewnątrz garnków. Podstawowa zasada to ponowne wygotowanie garnka. Po spalonej potrawie boimy się go używać, ale gorąca woda pomoże rozmiękczyć osad, dzięki czemu łatwiej będzie go usunąć. Do wody dodaj pokrojone cytryny (około dwie na 0,5l) lub sól spożywczą (kilka łyżek na 0,5l) i gotować na spokojnym ogniu przez pół godziny stopniowo dolewając wody. Sposób będzie odpowiedni do wszystkich rodzajów garnków, ponieważ wykorzystuje składniki naturalnie występujące w jedzeniu, co nie zaszkodzi garnkom żeliwnym, stalowym ani emaliowanym. Po zdjęciu garnka z ognia wkładamy go do zlewu, zalewamy ciepłą wodą i delikatnie szorujemy powierzchnię dna drewnianą łopatką o ostrej krawędzi. Pozostałe resztki czyścimy twardszą stroną gąbki. Proces powtarzamy do skutku.

Jak czyścić garnek ze stali nierdzewnej?

Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej? W tym przypadku możemy już użyć sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego a także proszku do pieczenia i octu. Sprawdzą się także proszek do prania i tabletka do zmywarek. Wrzucamy wybrany środek, zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu pilnując, by nie ubyło zbyt dużo wody. Garnek ze stali nierdzewnej wytrzyma naprawdę wiele, pod warunkiem, że jest wykonany z dobrej jakości stopu. Tańszy garnek emaliowany pod wpływem szorowania ostrymi druciakami może zmatowieć. Dlatego tak ważne jest, aby kupować wysokiej jakości garnki. Każde kolejne przypalenie i intensywne czyszczenie garnka powoduje, że ten będzie tracił właściwości i prowadził do częstszego przypalenia. Dlatego jeśli nie chcesz powtarzać szorowania raz za razem, zainwestuj w porządny garnek ze stali nierdzewnej.

Twój garnek wygląda na stalowy, ale jest lekki i nie był drogi? Prawdopodobnie posiadasz garnek z aluminium, który możesz łatwo wyczyścić z pomocą każdego dostępnego środka, także agresywnego.

Przypalony garnek emaliowany – sposoby

Kolorowe, ozdobne emalie na garnkach zachęcają do ich zakupu. Tanie, lekkie i piękne naczynia mogą nas niestety bardzo zawieść gdy przyjdzie nam czyścić przypalone dno. Szorowanie i zeskrobywanie drewnianą łopatką z dużym prawdopodobieństwem pozostawi rysy i odkryje metal znajdujący się pod emalią. Od tego momentu każde gotowanie będzie skutkowało przedostawaniem się rdzy ze szkodliwymi dla zdrowia tlenkami żelaza do jedzenia. Dlatego znów tak ważne jest wybieranie garnka dobrej jakości o grubej, wytrzymałej warstwie emalii. Jak czyścić przypalony garnek emaliowany? Wsyp do garnka kilka łyżek soli lub sody oczyszczonej na pół litra wody i zagotuj na wolnym ogniu. Czyść szorstką stroną gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po takim czyszczeniu emalia nie powinna stracić swojego blasku. Inny sprawdzony sposób to gotowanie coli – po prostu wlej do garnka napój i zagotuj. Powtarzaj do całkowitego odpadnięcia resztek.

Jak wyczyścić przypalony garnek żeliwny?

Żeliwne gęsiarki, pomimo swojego ciężaru i wrażenia masywności są dość delikatne. Do ich czyszczenia nie używamy żadnej chemii. Sprawdzą się tylko metody naturalne i płyn do mycia naczyń w ograniczonych ilościach. Dobrze zakonserwowane żeliwo sprawia, że do jego powierzchni nie przywierają żadne potrawy a nawet jeśli się to zdarzy, będzie je łatwo usunąć. Wystarczy przetrzeć zabrudzone wnętrze papierowym ręcznikiem nasączonym olejem. Jeśli twoje naczynie żeliwne jest przypalone możesz je jeszcze uratować. Zagotuj kilka łyżek soli kuchennej z letnią wodą do uzyskania pasty i delikatnie przecieraj dno gumową lub drewnianą szpatułką. Inny sposób to delikatne zagotowanie tłuszczu, np. masła lub margaryny, która wniknie w powierzchnię i zakonserwuje ją przeciwdziałając ponownemu przypaleniu.

Czy garnki ceramiczne się przypalają?

Garnki ceramiczne przypominają wyglądem żeliwne, ale to nie jedyne łączące je podobieństwo. Tak jak one są bardzo wytrzymałe i długowieczne oraz wielofunkcyjne. Co ważne, pozwalają na gotowanie i smażenie praktycznie bez użycia tłuszczu. Zawdzięczają to specjalnej powłoce wykonanej z gliny i minerałów zapobiegającej przywieraniu. Mogą być używane na płytach indukcyjnych i kuchenkach gazowych oraz zapiekane w piekarniku. Większość z nich nadaje się także do mycia w zmywarce. Jedyna bezwzględna zasada przy ich stosowaniu mówi, by unikać zalewania rozgrzanego naczynia zimną wodą. Garnki ceramiczne nie lubią też ostukiwania i stłuczeń, co narusza ich powłokę i zmniejsza ich właściwości nieprzywierające. Można je myć z detergentem do naczyń i gąbką, niektóre nawet w zmywarkach.

Jakie garnki nie przywierają?

Jakie garnki kupić - tańsze czy droższe? Które są warte ceny, które najlepiej sprawdzą się na kuchni indukcyjnej, elektrycznej, gazowej? Jakie garnki są najzdrowsze? Czy istnieją takie, które nie przywierają? Na rynku znajdziemy różne rodzaje garnków i patelni, a każdy z nich posiada swoje plusy i minusy.

Czy to w czym gotujemy wpływa na nasze zdrowie? Okazuje się, że tak. Garnki mogą zmieniać zapach i smak jedzenia, wchodzić w niepożądane reakcje lub dodawać nam cennych minerałów. Jak to możliwe? Wszystko dzieje się za sprawą materiału, z którego powstało dno naczynia oraz chroniąca je powłoka. Ona także wpływa na możliwość przypalenia się garnka.

Za jedne z najzdrowszych uważa się garnki żeliwne, wykonane z naturalnego stopu węgla i żelaza, któremu zawdzięczają dodatkowo swoją długowieczność. Ich wadą jest potrzeba częstego konserwowania tłuszczem oraz… waga. To zdecydowanie najcięższe z dostępnych garnków. I jedne z droższych w ofercie sklepu. Garnki żeliwne czy tzw. gęsiarki są praktycznie nieprzywierające o ile wcześniej przygotuje się je do użytku. Nacieramy je tłuszczem, by wypełnił drobne rowki i tym samym zapobiegł przypalaniu jedzenia. Jeśli nie zakonserwujemy garnka przed pierwszym użyciem i zapieczemy w nim danie bez tłuszczu, z pewnością się ono przypali. Jednak zadbane garnki żeliwne są praktycznie niezniszczalne – wystarczy spojrzeć na egzemplarze mające po kilkadziesiąt lat bez wyraźnego śladu użytkowania.

Garnki ze stali nierdzewnej, choć są wytrzymałe i wyjątkowo łatwe w utrzymaniu mogą być nieodpowiednie dla osób uczulonych na nikiel. Z tego powodu odradza się je alergikom. Nagrzewają się długo, co może z jednej strony zapobiegać przypaleniom jak i im sprzyjać (gdy zniecierpliwieni zbyt mocno podkręcimy moc palnika).

Garnki aluminiowe pomimo swoich niewątpliwych zalet, pod wpływem kwaśnych potraw wytwarzają niebezpieczne związki. Aluminiowy rondelek najlepiej przeznaczyć do szybkiego podgrzewania mleka. Ten materiał cechuje bardzo dobre przewodnictwo ciepła, dużo lepsze niż w garnkach stalowych. Jeśli go nie upilnujemy, będzie się przypalał, ale na szczęście dość łatwo się go czyści. Tego rodzaju garnki są zdecydowanie odradzane do zakupu do gastronomii. 

Garnki emaliowane – bardzo zdrowe do czasu aż na naszym naczyniu nie powstanie rysa, o którą niestety nie trudno. Wtedy takiego egzemplarza się pozbywamy, ponieważ po pierwsze będzie przywierał a po drugie wytworzy niebezpieczne związki przedostające się do jedzenia.

Garnki nieprzywierające w ofercie naszego sklepu

Kuchnia indukcyjna jest popularnym wyborem i tak naprawdę jedynym mogącym przysporzyć problemów z dopasowaniem garnków. W jej przypadku ograniczają nas garnki żelazne, stalowe i żelazne emaliowane – w przypadku tych ostatnich wymagane jest oznaczenie o możliwości użycia na indukcji. Do reszty kuchenek pasują wszystkie garnki, możesz więc ich używać bez obaw.

Pytanie pozostające bez odpowiedzi to: jakie garnki nie przywierają? Czy istnieją takie o magicznej powłoce, na której usmażymy coś bez grama tłuszczu? Odpowiedź brzmi: nie, wszystkie garnki mogą się przypalić, ale istnieją takie, które to utrudniają. Najbardziej polecane są znowu garnki żeliwne o grubym dnie, równomiernie przewodzące ciepło na wszystkich rodzajach kuchenek. Uniwersalne (można je wstawić do piekarnika), wytrzymałe i nie tak łatwo przywierające. Wyposażone w dodatkową powłokę nieprzywierającą są nie do zdarcia.

Jeśli możesz sobie pozwolić na komplet garnków ze stali nierdzewnej, nie zwlekaj z zakupem. Z ich pomocą przygotowywanie potraw jest dużo prostsze, ponieważ nagrzewają się długo a zatem chronią przed nagłym przypaleniem, np. drobno posiekanej cebuli, czosnku lub przypraw.

Najszybciej przypalają się garnki aluminiowe a biorąc pod uwagę ich niską cenę, nie możemy być pewni czy do ich produkcji użyto odpowiedniej ilości warstw chroniących przed przypaleniem. To samo tyczy się tańszych garnków z powłoką teflonową, która będzie szybko się ścierać w trakcie użytkowania i mycia, by za chwilę przestała działać. Pod tym względem dużo pewniejsze są garnki z powłoką tytanową zabezpieczającą przed przywieraniem. W przypadku gastronomii - powinniśmy zrezygnować całkowicie z tego rodzaju garnków - w trosce o zdrowie naszych klientów.

Co na przypalony garnek – podsumowanie

Świeżo przypalone garnki i patelnie są najłatwiejsze w doczyszczeniu. Jeszcze ciepłe naczynie zalewamy wodą z płynem do mycia naczyń i gotujemy czekając na rozpuszczenie spalenizny. Możemy pomóc sobie drewnianą łopatką, która nie pozostawi rys i nie naruszy warstwy ochronnej. Pamiętajmy, że do smażenia potrzebujemy tłuszczu, nie ważne czy pochodzi z wytapianego mięsa czy dodanych kilku kropel na warzywa. W przeciwnym wypadku nasze naczynia nieprzywierające będą po prostu palić jedzenie, ponieważ taka jest zasada działania ognia i podgrzewanego materiału. Jeśli chcesz mieć pewność wybieranych akcesoriów gastronomicznych, zaufaj sprawdzonej marce i dostawcy - GASTROCHEF. Poniżej podsumowujemy co jest polecane i odradzane do usuwania uporczywego brudu z powierzchni garnków:

Garnek ze stali nierdzewnej – TAK ocet z wodą i powolne gotowanie, kwasek cytrynowy, cola NIE druciak

Garnek emaliowany – TAK woda z sodą oczyszczoną i powolne gotowanie, gotowanie coli NIE druciak

Garnek żeliwny – TAK woda z solą i powolne gotowanie, podgrzewanie oleju NIE wlewanie wody o przeciwnej temperaturze niż garnek, detergenty

Garnek ceramiczny – TAK woda z detergentem i gąbka, zmywarka NIE wlewanie wody o przeciwnej temperaturze niż garnek

Garnek teflonowy – TAK gorąca woda i gąbka NIE detergenty

Beata

Leave a Comment