Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Frytownice do małej gastronomii – niewielkie, ale mają moc! /

złociste frytki z frytownicy

Do baru, restauracji, food trucka. Dań kuchni amerykańskiej, tex-mex, chińskiej i polskiej. Frytownice, wbrew swojej nazwie, nie służą tylko do robienia frytek. To urządzenia uniwersalne, w których usmażysz wszystko do złocistej chrupkości. Tak, jak lubisz, bo frytownice do małej gastronomii – niewielkie, ale mają moc! Nazwa frytownica pochodzi od słowa  frytowanie, co oznacza smażenie w głębokim tłuszczu.

Dlaczego warto rozważyć zakup niewielkiej frytownicy? Co w niej przygotujesz? Jakie są dostępne opcje wyboru i czym się różnią? O co chodzi z frytownicami beztłuszczowymi? Udzielamy odpowiedzi na wszystkie pytania i podpowiadamy która frytownica ma moc porównywalną do dużego urządzenia gastronomicznego.

Zalety małej frytownicy

Niewiele miejsca na kuchni, zróżnicowane menu, raczkujący biznes, spadek obrotów a może niepohamowana chęć kulinarnego eksperymentowania? Istnieje wiele powodów, dla których rozważamy zakup małej frytownicy.

Oto kilka niewątpliwych zalet urządzenia, które mogą przemówić za jego posiadaniem:

  • energooszczędność
  • niewielkie straty oleju
  • szybka gotowość do pracy
  • poręczne, niewielkie rozmiary
  • różne opcje wyboru

Moc niewielkich urządzeń do smażenia waha się od 2000 do 3000 watów w zależności od fabrycznej pojemności pojemnika na olej. Potężne frytownice stojące pobierają około 6000 watów w jednej komorze 16-litrowej, a przeważnie są wyposażone w dwie (przy jednym źródle zasilania), co daje w sumie 12000 watów czystej energii. Małe rozmiary urządzenia to po prostu mniejsze koszty jego utrzymania.

Do optymalnej pracy frytownicy 7 litrowej potrzebujemy około 6 litrów oleju (nigdy nie zalewamy kosza do pełna). Ponownie, mniej zużytego oleju to mniejsze koszty ponoszone przy planowaniu budżetu. Dzięki małym rozmiarom czyszczenie jest łatwiejsze i szybsze a olej wymieniany częściej, co ma niebagatelny wpływ na smak serwowanych potraw.

Małe frytownice są gotowe do pracy w 3 minuty od włączenia. Kilkunastolitrowe modele potrzebują na rozgrzanie około 10 minut. Pomimo miniaturowych rozmiarów zakres temperatur jest szeroki, dlatego na małej frytownicy przygotujesz zarówno onion rings w 190 oC jak i panierowane chicken wings w 120 oC.

Wybierz model do swojego biznesu

Mały biznes generuje za duże koszty? Szukaj oszczędności tam, gdzie to możliwe. Mała frytownica gastronomiczna działa na tej samej zasadzie co jej większa siostra za kilkukrotnie niższą cenę. W zamian przyspiesza wydawanie posiłków. Do wyboru mamy kilka opcji konstrukcyjnych, które dopasują się do potrzeb Twojej gastronomii.

Rodzaje małych frytownic:

  • modułowa z wyjmowanymi pojemnikami ułatwiającymi dokładne czyszczenie
  • jedno-, dwu- i trzykomorowa co pozwala dobrać optymalną powierzchnię grzewczą
  • gazowa i elektryczna
  • na olej lub beztłuszczowa

Frytownica jednokomorowa będzie odpowiednia do obsługi pojedynczego klienta. Każda kolejna komora będzie dodatkowym miejscem na realizację kolejnego zamówienia. Frytownice gazowe uniezależniają nas od dostaw prądu, ale praca z podpięciem do gniazdka zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo. Urządzenie na prąd wyposażone jest w termostat chroniący przed przegrzaniem. Lampka kontrolna informuje o pracy urządzenia. Frytownice do małej gastronomii działają w głównej mierze na prąd, ale w tym przypadku zrezygnowanie z gazu nie powoduje negatywnych konsekwencji dla smaku.

Na koniec poruszmy temat frytownicy beztłuszczowej, która jest tak naprawdę małym piekarnikiem na prąd. Działa na zasadzie konwekcji – przepływu gorącego powietrza – dlatego czasem nazywamy ją frytownicą na gorące powietrze. Czy takie urządzenie sprawdzi się w gastronomii? Wystarczy powiedzieć, że nie ma ono takiego przeznaczenia.

Kilka złotych zasad używania frytownicy

Każde urządzenie do użytku profesjonalnego posiada szereg cech gwarantujących bezpieczną i efektywną pracę w wytężonych warunkach. Czego możemy oczekiwać od profesjonalnej frytownicy gastronomicznej?

  • wykonanie ze stali nierdzewnej, tłoczony zbiornik na olej
  • wyjmowany pojemnik na fryturę ułatwiający czyszczenie
  • szeroki zakres regulacji temperatury
  • termostat bezpieczeństwa odcinający zasilanie
  • prosty panel sterowania
  • tacka ociekowa, uchwyty
  • kosze o wzmocnionej konstrukcji i pokrywki w komplecie
  • zimna strefa – poziom poniżej którego opadają zanieczyszczenia umożliwiając dalszą pracę na czystym oleju

Pracując z rozgrzanym tłuszczem nie zapomnij o tych kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Używaj frytury o wysokim poziomie dymienia, na której możesz smażyć w najwyższych temperaturach. Każdy ruch wykonuj za pomocą metalowych szczypiec. Szum na powierzchni zbieraj specjalnie do tego przeznaczonym sitkiem. Jeśli to możliwe, przeznacz jedną fryturę do jednego produktu. Dania w panierce będą brudzić olej bardziej niż nachosy czy frytki, dlatego nie mieszaj ich ze sobą. Ponadto zapobiegnie to przenoszeniu krzyżowemu alergenów między posiłkami. Gotowe produkty wyjmuj na papier, odsączaj z nadmiaru tłuszczu – pozostaną dłużej świeże i chrupiące. Sprawdzaj poziom zanieczyszczenia frytury i często filtruj olej. Frytownicę czyść z użyciem środków bezpiecznych dla zdrowia.

Zobacz frytownice w naszej ofercie>

Leave a Comment