Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Brytfanna żeliwna w gastronomii - zastosowanie /

brytfanna

Brytfanna to naczynie umożliwiające pieczenie i smażenie dużych porcji potraw pod przykryciem. Porządna, żeliwna gęsiarka była na wyposażeniu każdej dużej rodziny, a teraz jest także popularna w gastronomii. Przez moment nieco zapomniana, dzisiaj powraca do łask w wielkim stylu. Przedstawiamy niezwykłe jej zastosowanie oraz dania, które najlepiej wychodzą w brytfannie.

Popularne ostatnimi czasy dania jednogarnkowe nie są niczym nowym. Prekursorką prostoty w gotowaniu od zawsze była brytfanna o szeregu zastosowań mieszczących się w jednym tylko naczyniu. Z jej pomocą można zatem piec, dusić, gotować i smażyć. Umożliwia przyrządzenie warzyw, mięs, ryb, wypieków, zapiekanek, gulaszów i zup. Zalety brytfanny zaczynamy doceniać na nowo, ponieważ jej używanie wpisuje się w zasady przemyślanego slow life i odpowiedzialnego slow food.

Postaw na brytfannę żeliwną

Najbardziej tradycyjna, ciężka i pojemna misa z pokrywą wykonana z żeliwa – taka była prawdziwa brytfanna, z pomocą której gotowały dawne pokolenia. Proste składniki, sączący się płomień i powoli bulgocąca zawartość garnka to czar dawnego przyrządzania potraw. Po zachłyśnięciu się nowoczesnymi technikami gotowania sous vide, w końcu każdy wraca do tradycji, znajdując w niej proste i cenne rozwiązania naszych wszystkich gastronomicznych problemów.

Dlaczego brytfanna żeliwna? Z uwagi na solidny materiał, który spisze się bez zastrzeżeń nawet przy częstym użytkowaniu. Paradoksalnie, żeliwo z czasem wytwarza na swojej powierzchni patynę chroniącą przed przywieraniem, czyli sprawia, że gotowanie z jej użyciem jest coraz przyjemniejsze. Profesjonalni kucharze używają żeliwnych patelni, ponieważ wiedzą, że ten materiał jest wytrzymały, łatwy do utrzymania w czystości, szybko się nagrzewa a przygotowywane tak dania nie przywierają.

Żeliwo nadaje się do wszystkich źródeł ciepła, nawet płyt indukcyjnych i grillów z otwartym ogniem. Z pomocą brytfanki możesz więc ugotować mięso na wolnym ogniu a potem piec je w piekarniku aż do uzyskania złotego koloru. A co najlepsze – danie pozostawione pod przykryciem długo będzie ciepłe, ponieważ ciężka pokrywa będzie powstrzymywała temperaturę przed wydostaniem się. W gęsiarce zaserwujesz danie, które będzie się prezentowało estetycznie.

Co można przygotować w brytfannie?

W brytfannie warto przygotowywać duże porcje mięsa np. całego kurczaka lub indyka albo kawałek szynki. Ciężka pokrywa utrzyma parę wewnątrz naczynia, dzięki czemu mięso wyjdzie wilgotne, soczyste i kruche w środku. Przed przewróceniem potraw poczekaj do zamknięcia porów. Wtedy pieczeń oddzieli się sama i nie przywrze.

W brytfannie upieczesz chleb i ciasta drożdżowe. Żeliwo równomiernie się rozgrzewa rozprowadzając ciepło po całej powierzchni ścianek, dlatego wypieki równo wyrosną. Po wyjęciu z piekarnika, brytfanna szybko stygnie a później może być nawet wstawiona do lodówki lub zamrażarki. W brytfannie możesz przygotować zdrowe warzywa na parze. Wystarczy, że włożysz zamrożone lub świeże warzywa i podlejesz je wodą z gałązką ulubionych ziół, np. rozmarynu. Brytfanna jest stworzona do gotowania w niskich temperaturach, dzięki czemu twoje potrawy zachowają cenne wartości odżywcze.

Gęsiarki znajdziesz w różnych kształtach i rozmiarach, które będzie odpowiadało twoim potrzebom. Brytfanna żeliwna z oksydowaną powierzchnią zapobiega rdzewieniu, co gwarantuje lata bezproblemowego użytkowania. Aby naczynia z żeliwa służyły jak najdłużej, pamiętajmy o ich konserwacji. Myjemy je tylko ręcznie z pomocą delikatnej gąbki lub szczotki a po wyschnięciu zabezpieczamy powierzchnię olejem roślinnym. Żeliwo rozgrzewamy i studzimy ostrożnie. W ten sposób będziemy dłużej cieszyli się jego doskonałymi właściwościami.

Beata

Leave a Comment