Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Bemary perforowane do gastronomii /

bemary

Bemary (zwane także GNami) to niezbędny element wyposażenia gastronomicznego. Bemary perforowane do gastronomii to kolejny rodzaj GNów, który przysłuży się szybszemu i efektywniejszemu pieczeniu oraz podgrzewaniu potraw.

Bemarami nazywamy metalowe lub plastikowe pojemniki do przygotowywania i przechowywania jedzenia w warunkach lokalowych. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Jak korzystać z bemarów perforowanych?
  • Czym różnią się od tradycyjnych GNów?
  • Na czym polega ich działanie i wszechstronność?

W skrócie: Czym są bemary?

Nazwa bemara może być myląca. To z jednej strony rodzaj podgrzewacza wodnego, urządzenia które utrzymuje ciepło potraw, z drugiej to pojemnik, w którym jedzenie jest podgrzewane. Metalowe bemary gastronomiczne ze stali nierdzewnej są dobrymi przewodnikami temperatury, dlatego są wykorzystywane do pieczenia w piecach, gotowania sous vide i odgrzewania potraw właśnie w podgrzewaczu wodnym.

Jak używać bemarów perforowanych

Potrawy przed wydaniem są zagrzewane do odpowiedniej temperatury (w piecu, garnku) a następnie umieszczane w metalowym bemarku i zamykane pokrywką. Mniejsze pojemniki lądują do większego bemara wypełnionego w 1/3 wodą. Przygotowujemy kąpiel wodną, w której temperatura płynu jest utrzymywana na dwa sposoby: pod pojemnikiem umieszcza się płomień lub ogrzewa go elektrycznie. W tym drugim przypadku stopnie reguluje się przy pomocy prostego termostatu. Wszystko odbywa się bez obaw o przypalenie nawet do kilku godzin po wydaniu.

Do czego użyć bemara perforowanego?

Bemary perforowane występują w różnych rozmiarach. Najczęściej spotykane są te z oznakowaniem 1/1 – oznaczający prostokątny duży GN o wymiarach 530 x 325 mm oraz 1/2 – połówka prostokątnego GNa. Decydując się na zakup bemarów weźmy pod uwagę wielkość urządzenia, do którego trafią, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Przerwy między bemarami sprawią, że zamknięta pod nimi woda będzie ulatywać a wraz z nią spadać temperatura a więc nagrzewanie będzie nieefektywne.

Brytfanny perforowane można umieszczać w piecach z funkcją parowania. Ważne aby pod nimi znajdował się bemar bez perforacji, do którego będzie odciekał nadmiar wody. Znajdą zastosowanie w bemarach elektrycznych do podgrzewania z użyciem pary wodnej warzyw i ziemniaków. Ponadto brytfanny perforowane mogą zastępować cedzak na duże ilości gotowanego makaronu czy ryżu. Wystarczy, że umieścisz je w zlewie i odcedzisz produkt z wody. Wykorzystasz je w myciu sałaty, odcedzisz wodę z pulpy pomidorowej, obtoczysz mięso w mące (za każdym razem jej nadmiar spadnie do pojemnika umieszczonego pod nim), odcedzisz nadmiar tłuszczu z mięsa.

Ogólne informacje o bemarach

Wybierając bemar (nie tylko perforowany) zwracamy uwagę na materiał z jakiego został wykonany oraz jego rozmiar, ponieważ połączenie tych dwóch cech będzie decydowało o przeznaczeniu. Skrót GN pochodzi od angielskiego Gastro Norm i oznacza standardowe rozmiary pojemników wykorzystywanych w gastronomii. Dzięki nim wiemy ile pojemników zmieści się w lodówce, szokówce, piecu, ladzie chłodniczej itd. Bemary mogą posiadać różne głębokości i powierzchnie. Materiał odporny na wysokie i niskie temperatury to stal nierdzewna. Pojemniki z grilamidu, polipropylenu i poliwęglanu nie nadają się do pieczenia a w podwyższonych temperaturach odkształcają się i topią. Stalowe bemarki można chłodzić i mrozić. Nie zmieniają smaku potraw.

 

Stal nierdzewna spełnia normy dotyczące kontaktu z żywnością, dlatego bemary wykonane z tego materiału spotkasz w stołówkach, barach, restauracjach oferujących szwedzki stół i firmach specjalizujących się w usługach cateringowych. Są niezwykle wytrzymałe, niemal niezniszczalne. Nadają się do mycia w zmywarkach. Bemary wykonane z jednego kawałka blachy są wykończone na gładko, więc praca z nimi to czysta przyjemność. Jedyny zauważalny minus to waga – blachy metalowe są wyczuwalnie cięższe od plastikowych.

Jak wybrać mądrze?

Tylko dobrze urządzona i wyposażona kuchnia może poszczycić się funkcjonalnością. Restauracja to nie tylko pięknie udekorowana sala, to przede wszystkim zaplecze barmańskie i kuchnia. Może nie tak piękne i reprezentatywne, ale to one są gwarancją sukcesu miejsca. Sprzęt i akcesoria doskonałej jakości, odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i środowiskowe są niezbędne jeśli myślimy o bezpieczeństwie i funkcjonalności naszego lokalu.

Bemary gastronomiczne to takie elementy wyposażenia kuchennego, które czasem lądują na widoku gości. Pozwalają na zaplanowanie pracy i wydawania dań bez opóźnienia a do tego są na tyle mobilne, że mogą sprawdzić się także poza lokalem na wszelkich imprezach czy bankietach.

Beata

Leave a Comment