Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jakie napoje serwować w wysokich szklankach? /

szklanka z wodą

Trudno o drugi taki przedmiot użytkowy, który z równą gracją łączy piękny wygląd i praktyczność. Szklanki są na wyposażeniu każdego lokalu gastronomicznego, posiadamy je także w swoich domach. Spośród wielu form i kolorów wybieramy te, które najbardziej odpowiadają naszym gustom. Z profesjonalnego punktu widzenia, każda z nich posiada swoje konkretne przeznaczenie i dziś odpowiemy na pytanie jakie napoje serwować w wysokich szklankach typu long.

Ponadczasowa forma, ciekawy design, przejrzystość szkła, wysoki połysk... Są takie cechy szklanek, które nigdy nie wychodzą z mody. W przypadku szklanek do użytku gastronomicznego równie ważny jest gładki, higieniczny rant, możliwość mycia w zmywarkach, świetna trwałość i oczywiście stosunek jakości do ceny. Szklanki wysokie to klasyczny wybór, który sprawdzi się przy wielu okazjach i wszedł już na stałe do barmańskiej tradycji serwowania mineralnej z plastrem cytryny. Co jeszcze możesz podać w wysokich szklankach?

Co podawać w szklankach?

Szklanka nie posiada ucha i ten drobny brak przesądza o jej przeznaczeniu. Nie podamy w niej z pewnością gorących napojów – herbaty, kawy lub czekolady – nie dlatego, że pękłaby pod wpływem temperatury, ale mogłaby poparzyć dłonie. Do gorącej herbaty odpowiednie będą szklanki z uchem i większym rantem, które pozwolą unosić się na powierzchni plasterkom cytryny. W szklankach z uchem podajemy także wszystkie kawy spożywane na ciepło, w formie dopasowanej do rodzaju zamawianego napoju.

Zasady doboru szklanek do napojów alkoholowych są nie mniej wymagające. Wiele barów nie trzyma się jednak sztywnych zasad serwowania, jak w przypadku whiskey, którą powinno się poprawnie spożywać z pękatego kieliszka na krótkiej nóżce.

Zdecydowanie najbardziej uniwersalną szklanką w gastronomii jest wysoka szklanka o równej średnicy na całej długości. Pojemność od 200 do 300 ml jest zbliżona do standaryzowanej szklanki, w której mieści się 250 ml płynu. Wykorzystuje się ją do podawania alkoholi, ale nie tylko.

Wysoka, prosta szklanka – niezastąpiona w kuchni

Jak już było to wspomniane, zasady serwowania można łamać – lepiej jednak robić to z premedytacją niż nieświadomie lub z ignorancji. Świat gastronomii jest bardzo podatny na zmiany, ponieważ jest zmuszony iść z duchem czasów i dostosowywać się do swoich klientów. Dotyczy to menu, wystroju i także serwowania. Dlatego poniższe rady przyjmijmy z pewną dozą dystansu, bo to jak podasz coś swoim gościom zależy tylko od Ciebie.

Wysokie szklanki bez ucha są przeznaczone do podawania wody, soków, lemoniady, chłodnych napojów, smoothies i niektórych drinków alkoholowych i bezalkoholowych koktajli. Jeśli się uprzesz, podasz w nich mrożoną kawę lub herbatę. Wysokich szklanek nie może zabraknąć w barze, restauracji, biurze, punktach usługowych, ponieważ zawsze istnieje spora szansa, że gość wybierze wodę zamiast herbaty czy kawy.

Tak jak w przypadku wszystkich innych naczyń, tak wysoka szklanka o prostej formie sugeruje jej przeznaczenie. Przede wszystkim z wąskiego ujścia ciężko się napić bez słomki a ten dodatek świetnie pasuje do sączenia zimnych napojów w okresie letnim. Woda z listkiem cytryny i miętą, świeżo wyciskany sok owocowo-warzywny, mohito, cuba libre, drink na bazie rumu... Taka szklanka często nazywana jest longdrinkiem, ponieważ pasuje do prostych napojów opartych na dosłownie kilku składnikach.

Jaką szklankę wybrać?

Do użytku domowego wystarczy szklanka o prostej formie, która będzie dobrze się prezentować za każdym razem gdy podejmiemy gości. Koneserzy konkretnych alkoholi z pewnością dodadzą do swojej kolekcji szklanki do whiskey czy brandy, ponieważ to jak sączymy naszego ulubionego drinka zdecydowanie wpływa na jego smak i nasze odczucia. Najbardziej uniwersalna będzie szklanka hightball czyli wysoka i smukła, która sprawdzi się w codziennym użytku i przy szczególnych okazjach. Warto przy tym zaznaczyć, że szklanka z grubszym dnem prezentuje się bardziej elegancko i oceniamy ją jako droższą.

Na co zwrócić uwagę?

Ceny szklanek wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę. Decydujący w tej kwestii jest kształt, wielkość i sposób wykonania czyli materiał. Szkło szkłu nie równe, ponieważ za ceną idą także inne cechy takie jak: wytrzymałość, grubość szkła, przejrzystość a nawet dźwięk. Zdecydowanie najtańsze i najpopularniejsze jest szkło sodowe, które cechuje się lekkością i to należy przypisać na jego plus. Minusy? Kruchość i delikatność. Aby zachować dobry wygląd szkła co jakiś czas nabłyszczaj je z pomocą środków do zmywarek. Zdecydowanie droższe szkło borokrzemowe jest stosowane do szklanek o właściwościach termicznych czyli z podwójnymi ściankami. W takich szklankach podasz zarówno ciepłe jak i zimne napoje. Najdroższe egzemplarze kryształowe są wykonane z najwyższej jakości szkła i cechują się niebanalnym wyglądem, który podkreśla załamywane światło. Kryształ rozpoznasz po dźwięku, który niesie się po pomieszczeniu.

Beata

Leave a Comment